کدام فلومتر؟

بنا به ادعای سایت تجهیزات ابزاردقیق بیش از 75% از فلومتر های نصب شده در صنایع بصورت دلخواه و رضایت بخشی ایفای نقش نمیکنند. در این میان عدم انتخاب مناسب تجهیز عامل 90% این نارضایتی می باشد. بوضوح می توان گفت که انتخاب یک فلومتر بوسیله تازه کارها می تواند دردسرساز گردد. پس بهترین پرسش قبل از تهیه تجهیز میتواند پرسش کوتاه “کدام فلومتر؟” باشد.

شاید با اهمیت نکته دراینجا دانستن دقیق نیازی است که فلومتر باید آنرا برطرف سازد.

در اینجا چند نمونه از سوالاتی که باید قبل از انتخاب فلومتر پاسخ داده شود را مطرح شده است.

  1. آیا اندازه گیری ها برای کنترل فرآیند صورت می پذیرد ( جایی که تکرارپذیری دارای اهمیت فراوانی است) یا برای محاسبات مرتبط با نقل و انتقال و فروش و کنترل میزان فروش فرآورده ها (جایی که دقت بالا دارای درجه اهمیت بیشتری است).
  2. آیا قرائت دستگاه در محل صورت میپذیرد یا به انتقال داده ها به محل دیگری نیز نیاز است.
  3. در صورت نیاز به ارسال داده ها توسط دستگاه، آیا تنها انتقال مقادیر کفایت میکند و یا نیاز به راه اندازی و فرمان دهی به دستگاه دیگری نیز می باشد؟
  4. آیا مایع دارای ویسکوزیته بالاست، شفاف و بدون اجسام خارجی است، و یا چسبنده و دارای ناخالصی است؟
  5. آیا سیال دارای خاصیت رسانایی الکتریکال است؟
  6. چگالی و وزن مخصوص سیال چه میزان است؟
  7. نرخ جریان در در طی فرآیند در چه بازه ای می باشد؟
  8. دما و فشار در طی اجام فرآیند چه میزان می باشد؟

دقت، رنج، خطی بودن، و نیازهای لوله کشی و خط بندی نیز همه باید مد نظر قرار داده شوند.

همچنین گاهی دانستن این مطلب که چه قلومتری نمیتواند نیازهای خط را برآورده کند نیز به اندازه دانستن آنهایی که قادر به رفع نیازهای خط هستند دارای اهمیت می باشد. هر دستگاهی دارای مزایا و معایب مربوط به خود است و میزان رضایت مندی از کارکرد دستگاه مستقیما به این مطلب بستگی دارد که به چه میزان توانمندی ها و ضعف های یک دستگاه نیازهای یک سیستم را پوشش می دهد.

اغلب، کاربران توقعاتی از عملکرد دستگاه ها دارند که تامین کننده آن دستگاه ها آن ویژگی ها را مد نظر داشته اند. هرچند بیشتر تامین کنندگان مشتاقند که فلومتر مناسب و منطبق با نیازهای مشتری را برای آنها تهیه کنند. بسیاری از تامین کنندگان با ارائه پرسشنامه ها، چک لیست ها و برگه های مشخصات فنی سعی در بدست آوردن اطلاعات حیاتی و ضروری را دارند تا بتوانند فلومتر مناسب را برای کار در نظرگرفته شده انتخاب و به مشتری ارائه کنند.

یکی از پیشرفت های صورت گرفته ی اخیر دسترس قرار داده شدن برنامه های کامپیوتری است برای انجام محاسبات خسته کننده که اغلب برای انتخاب فلومتر ضروری بود را در عرض چند ثانیه انجام می دهند.

ویژگی های فلومتر

مقایسه ویژگی های فلومتر ها
عنصر فلومتر سرویس پیشنهادی محدوده پذیری افت فشار دقت معمولی (%) قطر لوله بالادست مورد نیاز اثر ویسکوزیته هزینه نسبی
روزنه ای / اورفیس مایعات تمیز و کثیف؛ مقداری دوغاب 4 به 1 متوسط ? به ؟ در مقیاس کامل 10 تا 30 بالا کم
گوه دوغاب و مایعات ویسکوز 3 به 1 کم تا متوسط ?.5 تا ? در مقیاس کامل 10 تا 30 کم بالا
لوله ونتوری مایعات تمیز، کثیف و چسبناک؛ مقداری دوغاب 4 به 1 کم ? در مقیاس کامل 5 تا 20 بالا متوسط
نازل جریان مایعات تمیز و کثیف 4 به 1 متوسط ? به ؟ در مقیاس کامل 10 تا 30 بالا متوسط
لوله پیتوت مایعات تمیز 3 به 1 خیلی کم ? به ؟ در مقیاس کامل 20 تا 30 کم کم
آرنج سنج مایعات تمیز و کثیف؛ مقداری دوغاب 3 به 1 خیلی کم ? تا 0 در مقیاس کامل 30 کم کم
متر هدف مایعات چسبناک تمیز و کثیف؛ برخی از دوغاب ها 10 به 1 متوسط ? به ؟ در مقیاس کامل 10 تا 30 متوسط متوسط
منطقه متغیر مایعات چسبناک تمیز و کثیف 10 به 1 متوسط ? تا 0 در مقیاس کامل هیچ یک متوسط کم
جابجایی مثبت مایعات تمیز و چسبناک 10 به 1 بالا ?.5 از نرخ هیچ یک بالا متوسط
توربین مایعات تمیز و چسبناک 20 به 1 بالا ?.25 از نرخ 5 تا 10 بالا بالا
گرداب مایعات تمیز و کثیف 10 به 1 متوسط ? نرخ 10 تا 20 متوسط بالا
الکترومغناطیسی مایعات و دوغاب های رسانا تمیز، کثیف و چسبناک 40 به 1 هیچ یک ?.5 از نرخ 5 هیچ یک بالا
اولتراسونیک (داپلر) مایعات کثیف و چسبناک و دوغاب 10 به 1 هیچ یک ? در مقیاس کامل 5 تا 30 هیچ یک بالا
اولتراسونیک (زمان سفر) مایعات تمیز و چسبناک 20 به 1 هیچ یک ? به ؟ در مقیاس کامل 5 تا 30 هیچ یک بالا
توده (کوریولیس) مایعات چسبناک تمیز و کثیف؛ برخی از دوغاب ها 10 به 1 کم ?.4 از نرخ هیچ یک هیچ یک بالا
جرمی (حرارتی) مایعات تمیز، کثیف، چسبناک؛ برخی از دوغاب ها 10 به 1 کم ? در مقیاس کامل هیچ یک هیچ یک بالا
سرریز (شکاف V) مایعات تمیز و کثیف 100 به 1 خیلی کم ? به ؟ در مقیاس کامل هیچ یک خیلی کم متوسط
فلوم (پارشال) مایعات تمیز و کثیف 50 به 1 خیلی کم ? به ؟ در مقیاس کامل هیچ یک خیلی کم متوسط
آیا دقت هر فلومتر (حداکثر و حداقل) را می دانید؟ از طریق نظرات به اشتراک بگذارید

ملاحظات هزینه

طیف گسترده ای از قیمت ها برای فلومترها وجود دارد. روتامترها معمولا ارزان‌ترین قیمت را دارند و در برخی از اندازه های کوچک با قیمت کمتر از 100 دلار در دسترس هستند. فلومترهای جرمی بیشترین قیمت را دارند. قیمت ها از حدود 3500 دلار شروع می شود. با این حال، هزینه کل سیستم همیشه باید در هنگام انتخاب فلومتر در نظر گرفته شود.

به عنوان مثال، یک صفحه اوریفیس ممکن است فقط حدود 50 دلار قیمت داشته باشد. اما فرستنده ممکن است 500 یا 600 دلار اضافی اضافه کند و ساخت و نصب خط سنجش ممکن است هزینه بیشتری را نیز تحمیل کند.

هزینه های نصب، بهره برداری و نگهداری نیز از عوامل اقتصادی مهم هستند. سرویس دهی در برخی از طرح های پیچیده تر می تواند گران باشد.

مانند بسیاری از محصولات دیگر، یک مهندس کارخانه معمولاً هنگام خرید فلومتر هرآنقدر که پرداخت می کند، دریافت می کند. اما میزان رضایت مندی او از محصول  بستگی به دقتی دارد که در انتخاب و نصب دستگاه به کار می برد.

این مطلب به دانستن فرآیند، محصولات و الزامات اندازه گیری جریان برمی گردد. در اغین میان “خرید بیش از حد” امر غیر معمولی نیست. در حالی که مهندسان کارخانه نباید فلومترهای توانمندتر یا پیچیده تر از نیاز خود بخرند.

کار با فلومتر

اگرچه تامین کنندگان همیشه آماده ارائه خدمات نصب فلومتر هستند، تخمین ها حاکی از آن است که تقریباً 75 درصد از کاربران تجهیزات را خود نصب می کنند. اما اشتباهات نصب انجام می شود. یکی از متداول ترین این اشتباهات عدم مدنظر قراردادن میزان جریان کافی رو به بالا، پایین و یا مستقیم برای فلومتر است.

هر گونه طراحیی حد تحمل معین خود را نسبت به میزان سرعت جریان ناپایدار در لوله دارد، اما همه واحدها برای کارکرد موثر نیازمند به تنظیمات لوله کشی مناسب هستند. لوله کشی مناسب یک الگوی جریان عادی را برای دستگاه فراهم می کند.

بدون آن، دقت و عملکرد بصورت منفی تحت تأثیر قرار می گیرند. فلومترها همچنین در برخی مواقع رو به عقب نصب می شوند (مخصوصاً در مورد صفحات روزنه ای). در نتیجه این کار خطوط حسگر فشار نیز ممکن است معکوس شوند.

در مورد قطعات الکتریکی، ایمنی ذاتی یک نکته مهم در مناطق خطرناک است. اکثر تامین کنندگان فلومتر طرح های ذاتا ایمن را برای چنین مصارفی ارائه می کنند.

میدان های مغناطیسی سرگردان در اکثر کارخانه های صنعتی وجود دارد. خطوط برق، رله ها، سلونوئیدها، ترانسفورماتورها، موتورها و ژنراتورها همگی سهم خود را در تداخل دارند. کاربران باید مطمئن شوند که فلومتر انتخابی از چنین تداخلی مصون است.

مشکلات در درجه اول با قطعات الکترونیکی در عناصر ثانویه رخ می دهد که باید محافظت شوند. رعایت دقیق روش های نصب توصیه شده توسط سازنده فلومتر معمولاً از بروز چنین مشکلاتی پیشگیری می کند.

کالیبراسیون / تنظیم

همه فلومترها نیاز به کالیبراسیون اولیه دارند . بیشتر اوقات، ابزار توسط سازنده برای شرایط سرویس مشخص شده کالیبره می شود. با این حال، اگر پرسنل واجد شرایط در کارخانه موجود باشد، کاربر می تواند کالیبراسیون های خود را انجام دهد.

نیاز به کالیبراسیون مجدد تا حد زیادی به میزان تناسب فلومتر با کاربری اش بستگی دارد. برخی از مایعاتی که از جریان سنج ها عبور می کنند، ساینده، فرساینده یا خورنده هستند. با گذشت زمان، بخش‌هایی از دستگاه به اندازه‌ای خراب می‌شوند که می توانند بر عملکرد تأثیر بگذارند. برخی از طراحی ها نسبت به سایرین بیشتر در معرض آسیب هستند.

به عنوان مثال، سایش یکی از پره های توربین باعث تغییرات عملکردی می شود. اگر کاربرد حیاتی است، دقت فلومتر باید در فواصل زمانی مکرر بررسی شود. در موارد دیگر، کالیبراسیون مجدد ممکن است برای سالها ضروری نباشد زیرا کاربرد دستگاه چندان حیاتی نیست، یا هیچ چیز در فرآیند به مررور زمان بر عملکرد فلومتر تاثیرگذار نخواهد بود.

برخی از فلومترها برای کالیبراسیون به تجهیزات خاصی نیاز دارند. اکثر سازندگان چنین خدماتی را در کارخانه خود یا در تأسیسات کاربر ارائه می دهند، جایی که تجهیزات را برای کالیبراسیون در محل می آورند.

نگهداری

تعدادی از عوامل بر نیازهای تعمیر و نگهداری و طول عمر فلومترها تأثیر می گذارد. البته عامل اصلی تطبیق ابزار مناسب با کاربرد در نظر گرفته شده برای آن است. دستگاه‌هایی که بصورت نامناسبی انتخاب شده اند همیشه در همان مراحل اولیه مشکل ایجاد می‌کنند. فلومترهای طراحی شده بدون قطعات متحرک معمولاً به توجه کمتری نسبت به ابزارهای دارای قطعات متحرک نیاز دارند. اما تمام فلومترها در نهایت نیاز به نوعی تعمیر و نگهداری دارند.

موارد پایه ای در مورد استفاده از فلومترهای فشار تفاضلی نیازمند لوله‌کشی، شیرها و اتصالات گسترده است، بنابراین تعمیر و نگهداری ممکن است یک تلاش مکرر در چنین تاسیساتی باشد. خطوط پالسی می توانند چسبیده (اتصال دائم شده) یا خورده شوند و باید تمیز یا تعویض شوند. همچنین انتخاب مکان نامناسب برای شاخص ثانویه می تواند منجر به خطاهای اندازه گیری شود. اگرچه جابجایی شاخص ممکن است گران باشد.

فلومترهای با قطعات متحرک نیاز به بازرسی داخلی دوره ای دارند، به خصوص اگر سیال مورد اندازه گیری کثیف یا چسبناک باشد. نصب فیلترها قبل از این واحدها به کاهش رسوب و سایش کمک می کند.

ابزارهای بدون انسداد، مانند متر اولتراسونیک یا الکترومغناطیسی، ممکن است مشکلاتی در اجزای الکترونیکی شاخص ثانویه خود ایجاد کنند. سنسورهای فشار مرتبط با عناصر ثانویه باید به طور دوره ای برداشته و بازرسی شوند.

کاربردهایی که ممکن است در آنها ایجاد لایه پوششی رخ دهد نیز مشکلات بالقوه برای ابزارهای بدون انسداد مانند واحدهای مغناطیسی یا اولتراسونیک هستند. اگر پوشش حالت عایق داشته باشد باشد و در نهایت منجر به عایق کردن الکترودها از مایع گردد عملکرد فلومترهای مغناطیسی مختل می شود. با تمیز کردن دوره ای از این وضعیت جلوگیری می شود. با فلومترهای اولتراسونیک، زوایای شکست ممکن است تغییر کند و انرژی صوتی جذب لایه پوششی ایجادشده گردد و این در پایان باعث از کار افتادن فلومتر می شود.

منبع:  maxiflo

Flow Meter Characteristics

مقاله قبلی (کالیبراسیون فلومترها)

دایرة المعارف اتوماسیون صنعتی و ابزاردقیق مجموعه واژه ها و اصطلاحات تخصصی

دایرة المعارف اتوماسیون صنعتی و ابزاردقیق مجموعه واژه ها و اصطلاحات تخصصی

دایرة المعارف اتوماسیون صنعتی و ابزاردقیق مجموعه واژه ها و اصطلاحات تخصصی واژه ها و اصطلاحات تخصصی در ابزاردقیق و اتوماسیون Accuracy (دقت): درجه انطباق اندازه گیری یک ابزار با مقدار واقعی کمیت مورد اندازه گیری. Accuracy Class (کلاس دقت): یک سیستم طبقه بندی که میزان...

موضوعات رایجی که تکنسین‌های ابزاردقیق در آنها مشغول به کار هستند

موضوعات رایجی که تکنسین‌های ابزاردقیق در آنها مشغول به کار هستند

موضوعات رایجی که تکنسین‌های ابزاردقیق در آنها مشغول به کار هستند عبارتند از: در این مقاله سعی می گردد تا خلاصه ای از فعالیت های ابزاردقیق را برای علاقه مندان به این رشته را فراهم آوریم. تکنسین‌های ابزاردقیق در موضوعات گسترده‌ای مرتبط با سازوکاری صنعتی و سیستم‌های...

مراحل جامع رفع مشکلات مختلف سیستم‌های ابزاردقیق

مراحل جامع رفع مشکلات مختلف سیستم‌های ابزاردقیق

مراحل جامعی برای رفع مشکلات مختلف سیستم‌های ابزاردقیق را آورده‌ام: 1. شناسایی مشکل: ابتدا سعی نمایید مشکلی را که با آن روبه رو هستید را با شفافیت هرچه تمامتر تعریف کنید. این مشکلات می توانند شامل خواندن‌های نادرست، نقص در عملکرد نمایشگر یا خطاهای ارتباطی باشد. 2....

نزدیک به شما

ارتباط آسان و مستمر با مشتریان هدف ماست

تلفن

09151211239 مهندس رضا تاج

ایمیل

واتساپ

واتساپ

اینستاگرام

اینستاگرام

× در واتساپ در ارتباط باشید