پروتکل ارتباطی هارت

تکنولوژی فوندیشن فیلدباس چیست؟

فوندیشن فیلدباس نوعی فیلدباس است که در سیستم های کنترل فرآیندهای صنعتی استفاده می شود. این یک سیستم مبتنی بر شبکه است که ارتباط بین دستگاه‌های میدانی مختلف مانند سنسورها، محرک‌ها و کنترل‌کننده‌ها را فراهم می‌کند. از کاربردهای Foundation Fieldbus می توان به نظارت، کنترل و بهینه سازی فرآیند اشاره کرد. همچنین می توان از آن برای اکتساب داده، مدیریت هشدار و مدیریت دارایی استفاده نمود.

تکنولوژی فوندیشن فیلدباس فن آوری اثبات شده برای آینده دیجیتال FOUNDATION™ Fieldbus است و بیش از دو دهه است که تحول دیجیتال را به سمت کارخانه هایی با عملیات هوشمندتر هدایت می کند، که با عباراتی مانند اینترنت صنعتی اشیاء (IIoT) و صنعت 4.0 محبوب شده است. فن آوری FOUNDATION Fieldbus در میلیون ها دستگاه و سیستم هوشمند تعبیه شده است و کاربران نهایی را قادر می سازد تا تصمیمات بهتر و سریع تری بگیرند، بهره وری را افزایش دهند، هزینه ها را کاهش دهند و ریسک را به حداقل برسانند و در عین حال سطح آگاهی را از عملیات و فرآیندهای کارخانه را برای تکنسین های ابزار در شرکت ها افزایش دهند.

FOUNDATION Fieldbus به سازمان های صنعتی اجازه می دهد تا از تمام توان بالقوه خود بهره برداری کنند. با ارائه چنین ابزاری جهت بهره برداری از حجم عظیمی از داده های تولید شده توسط سیستم های اتوماسیون مدرن، کاربردها و مزایای بالقوه بی شمار دیگر. این سیستم ها از جمع آوری داده های پیشرفته گرفته تا نظارت بر کار سیتم از راه دور، و حتی مدیریت عملیات را همزمان با کاهش میزان پیکربندی و تلاش راه اندازی را شامل می شوند.

 

پلتفرم یکپارچه برای اتوماسیون فرآیند

FOUNDATION Fieldbus یک زیرساخت ارتباطی تمام دیجیتال را برای اتوماسیون فرآیند، با قابلیت های اندازه گیری چند متغیره قدرتمند، تشخیص و عیب یابی قابل اتکاء سیستمی جهت دستگاه، و توانایی ادغام دستگاه های بی سیم در چندین شبکه ی متفاوت را فراهم می کند. ساختار بلوک FOUNDATION Fieldbus منحصربه‌فرد است و تقیسم کار جهت عملیات ها را در شرایط واقعی امکان پذیر می نماید، مدیریت داده‌ها را بهبود داده و مدیریت را آگاه کرده و هشدار دادن را امکان‌پذیر می‌سازد.

با فناوری FOUNDATION، چندین دستگاه – هر کدام با چندین سیگنال ورودی/خروجی – می‌توانند یک گذرگاه را به اشتراک بگذارند. سیستم‌های کنترل مبتنی بر فیلدباس از یک کابل جفت به هم تابیده دو سیم استفاده می‌کنند و توانی ذاتاً ایمن را برای دستگاه فراهم می نماید که در همه مناطق از جمله مناطق خطرناک مفید می باشد. دسترسی نامحدود به اطلاعات دستگاه داخل محوطه و خط فرآیند، پیکربندی/تنظیم و عیب‌یابی متمرکز را برای همه ابزارهای میدانی، از جمله حسگرها و محرک‌های مجزا، امکان‌پذیر می‌سازد. این راه‌حل همچنین کاربران حرفه ای را قادر می سازد تا بطور موقت با بهره گیری از ارتباط‌ دهنده‌های میدانی بصورت دستی، مانند لپ‌تاپ/تبلت‌ها و کالیبراتورهای مستندساز  با دستگاه ها ارتباط گرفته و تنظیمات لازم را اعمال یا اطلاعات لازم را استخراج نمایند.

 

از جمله مقالات اتوماسیون، ترجمه عطاریان، برگرفته از سایت گروه ارتباط میدانی

 

برنامه های کاربردی FOUNDATION FIELDBUS

از اوایل دهه 90، فوندیشن فیلدباس در کارخانه ها و خطوط فرآیند در سراسر جهان راه اندازی و نصب شده اند. FOUNDATION Fieldbus با تمام زیرساخت های دیجیتالی (از شبکه حسگر گرفته تا شبکه کارخانه)، کاربران خود را برای استفاده از اینترنت صنعتی اشیا (IIoT) jh بیش از 20 سال آماده کرد. هیچ شبکه، حسگر یا قابلیت اضافی مورد نیاز نیست – فقط به آن متصل شوید.

با نصب ابزارها و سیستم‌های مبتنی بر FOUNDATION Fieldbus، کاربران صنعت را در افزایش بهره وری، قابلیت تشخیص و قابلیت همکاری آزادی انتخاب برای بهترین محصولات کنترلی در کلاس  عملکردی کارخانه هدایت کردند. با کمترین رد پای سخت‌افزاری و قوی‌ترین قابلیت ارتباطی در بین هر فناوری در اتوماسیون فرآیند فوندیشن فیلدباس کاهش زیادی را در هزینه‌های سرمایه، هزینه‌های تعمیر و نگهداری، خاموشی های خارج از برنامه و نیاز به حضور اپراتورها به اماکان خطرناک را بوجود آورده است.

 

توضیح داد تکنولوژی فوندیشن فیلدباس

Fieldbus یک پروتکل ارتباطی دو طرفه است که کنترل بلادرنگ و حلقه بسته را بین ابزارهای میدان هوشمند و سیستم های میزبان فراهم می کند. میزبان می‌تواند هر نرم‌افزاری باشد: از دستگاه یا لپ‌تاپ دستی یک تکنسین گرفته تا کنترل فرآیند، مدیریت دارایی یا سیستم ایمنی کارخانه. از آنجایی که پروتکل فیلدباس یک سیستم همتا به همتا (P2P) است، ارتباط می‌تواند مستقیماً بین دو دستگاه فیلدباس فعال یا بین دستگاه‌های میدانی و یک سیستم کنترل یا مدیریت دارایی رخ دهد. این سیستم با توجه به ماهیت تمام دیجیتال فیلدباس، پیروی از دستورالعمل‌های مرتبط با صنعت در مورد سیم‌کشی و سیم بندی مناسب، ارتباط قابل اعتماد را تضمین می‌کند.

تقریباً 90 درصد از مشکلات ارتباط دیجیتال ناشی از اشتباهات نصب لایه فیزیکی است. خبر خوب این است که نصب فیلدباس سخت تر از سیستم های سنتی نیست!

فوندیشن فیلدباس با توجه به نیازهای امروزی طراحی شده است

برخلاف دیگر معماری‌های دیجیتال، FOUNDATION Fieldbus از ابتدا برای فعال کردن استراتژی‌های کنترل در میدان (CIF) در سراسر کارخانه طراحی شد. این بدان معنی است که در هنگام خرابی سیستم میزبان، ابزارهای میدانی می توانند مستقیماً با یکدیگر ارتباط برقرار کنند تا عملیات ایمن ادامه داشته باشند. این فناوری شامل تعدادی لایه فیزیکی (وسیله‌ای که سیگنال از طریق آن ارتباط برقرار می‌کند) و یک پلتفرم نرم‌افزاری غنی است که به بیش از 1000 محصول ثبت‌شده اجازه می‌دهد تا بین تولیدکنندگان مختلف دستگاه‌ها و سیستم‌های کنترل تعامل داشته باشند -که با انعطاف‌پذیری خود کاربران نهایی را قادر به انتخاب بهترین پیشنهاد برای رفع نیازهایشان می‌کند. 

FOUNDATION Fieldbus همچنین از توصیه های NAMUR NE107 برای مدیریت داده ها از ابزار دقیق هوشمند پشتیبانی می کند. این تضمین می‌کند که داده‌های تشخیصی به‌طور مؤثر مدیریت می‌شوند، و شما فقط اطلاعاتی را که باید ببینید، در زمانی که به آن نیاز دارید، مشاهده می‌کنید.

گروه FieldComm مالک FOUNDATION Fieldbus است و خدمات توسعه مشخصات، آموزش و ثبت محصول مرتبط با این فناوری را ارائه می دهد.

مزایای کلیدی این سیستم برای کاربران نهایی صنعتی

Fieldbus مزایای قابل توجهی را برای انواع عملیات صنعتی فراهم می کند:

 • کنترل در میدان (ارتباط دستگاه با دستگاه)
 • کنترل حلقه بسته (بازخورد حسگر)
 • کاهش کابل کشی (چند دستگاه در هر کابل)
 • کاهش میزان سخت افزارها (از طریق  Virtual Marshalling™)
 • کاهش ردپای سیستم (کارت های ورودی/خروجی کمتر، دستگاه ها، سینی کابل و غیره)
 • کاهش تعداد دستگاه ها (دستگاه های چند متغیره)
 • راه اندازی سریعتر (در مقایسه با رویکردهای سنتی)
 • محدودیت های کنترلی شدیدتر (از طریق کنترل در میدان)
 • تشخیص پیشرفته (از طریق در دسترس بودن توان بالاتر و وضعیت سیگنال)
 • ارتقاء آنلاین آسان (انتقال بدون ضربه امکان ارتقاء را از راحتی کنسول کار شما فراهم می کند)

برای تکنولوژی فوندیشن فیلدباس معمولا دو سطح در نظر گرفته می شود:

 سطح میدان

فوندیشن فیلدباس برای سیستم های اطلاعات محور

فناوری فوندیشن فیلدباس H1 به طور ویژه ای بعنوان یک وسیله در سطح میدان و محوطه عملیاتی و به جهت یکپارچه سازی دستگاه در محیط کارخانه و خطوط فرآیند طراحی شده است. این زیرساختی است که بر اساس آن سیستم‌های اطلاعات محور با افزودن به تعداد اتصالات، ارائه داده‌های بی‌درنگ و تجزیه و تحلیل پیشرفته می‌توانند عملکرد بهتری را ارائه دهند و مزیت‌های رقابتی را افزایش دهند – این امر نه تنها در کارخانه و خطوط فرآیند، بلکه در سراسر شرکت وحتی تا محل زنجیره ارزش آن.

FOUNDATION Fieldbus H1 یک شبکه ارتباطی دیجیتالی، سریالی، کاربر-مشترک است که برای استفاده در مناطق خطرناک و با شرایط بالقوه انفجاری (Ex zones 0 و 1) و همچنین نیاز به کاربردهای ایمنی ذاتی (IS) مناسب است. هر بخش از H1 طولی به اندازه 1900 متر را پشتیبانی می کند و بسته به شرایط هر محیط می تواند تا 32 دستگاه میدانی را به هم متصل نماید. البته این محدودیت ها با استفاده از پل ها قابل تغییر می باشند.

راه‌حل H1 برای ابزارهای موجود در محوطه عملیات و فرآیند سایر دستگاه‌ها را قادر می‌سازد تا عملکردهای کنترلی را اجرا کنند، در نتیجه بار کاری روی رایانه‌های کارخانه و ایستگاه‌های کاری کاهش می‌یابد. از آنجایی که شبکه H1 دیجیتال است، زیرسیستم های تبدیل I/O حذف شده اند.

گروه FieldComm دستگاه های FOUNDATION Fieldbus (H1 & HSE) را آزمایش و ثبت می کند تا از قابلیت هماهنگی بین محصولات ثبت شده از چندین تامین کننده مختلف اطمینان حاصل کند. این به کاربر نهایی امکان می‌دهد بدون در نظر گرفتن تامین‌کننده سیستم میزبان، بهترین ابزار را برای برنامه خود انتخاب کند.

نقاط بحرانی شکست (SPOF) را کاهش دهید

امروزه، برخی از پروژه‌های اتوماسیون جایگزین‌های مختلفی را برای فناوری I/O سنتی و مارشالینگ اتخاذ می‌کنند. اما چرا مارشال فیزیکی را آسان تر کنید، در حالی که می توانید آن را به طور کامل حذف کنید؟ اتصال I/O توزیع شده مبتنی بر نرم افزار که ذاتا FOUNDATION Fieldbus است مزایای بسیار زیادی دارد. چند مورد شامل:

 • کابل کشی را کاهش دهید
 • ردپای سیستم را کاهش دهید
 • مارشال سازی ساده
 • نقاط شکست کمتر
 • نقاط اتصال لایه فیزیکی کمتر (علت تقریباً 90 درصد خطاهای ابزار دقیق)
 • عدم تطابق I/O
 • اضافات دستگاه را ساده کنید

بسیاری از عملکردهای ارائه شده توسط سخت افزار در یک سیستم کنترل معمولی دیگر توسط یک سیستم FOUNDATION Fieldbus مورد نیاز نیستند یا به جای آن از طریق نرم افزار مدیریت می شوند.

با ما درتماس باشید.

 مهندس رضا تاج

تلفن: 09151211239

تارنما: www.ehyagran.ir

ایمیل: ehyagran.ir@gmail.com

https://wa.me/989151211239

http://instagram.com/Ehyagran

تفاوت بین فناوری فیلدباس و هارت چیست؟

تفاوت بین فناوری فیلدباس و هارت چیست؟

تفاوت بین فناوری فیلدباس و هارت چیست؟ شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که تفاوت عمده بین فناوری فیلد باس و هارت در چیست. اینجا سعی شده ضمن بررسی کارایی هر تکنولوژی به تفاوت ها و نقاط قوت و ضعف آن بپردازیم. Fieldbus یک پروتکل شبکه کامپیوتری است که برای ارتباط...

تولید و لجستیک صنایع نیازمند به اتوماسیون

تولید و لجستیک صنایع نیازمند به اتوماسیون

اتوماسیون صنعتی و صنایع درگیر اتوماسیون صنعتی در حقیقت به استفاده از سیستم های کنترلی مانند کامپیوتر برای کنترل فرآیندهای صنعتی و ماشین آلات اطلاق می گردد. این سیستم های کنترلی برای افزایش بهره وری، کاهش هزینه ها و بهبود ایمنی و کیفیت استفاده می شود. اتوماسیون را می...

جهت جریان در خط لوله با توجه به دبی متر و اندازه گیری جریان چقدر مهم است؟

جهت جریان در خط لوله با توجه به دبی متر و اندازه گیری جریان چقدر مهم است؟

اهمیت جهت جریان در خط لوله با توجه به دبی متر و اندازه گیری جریان جهت جریان در یک خط لوله زمانی که صحبت از دبی متر و اندازه گیری جریان می شود بسیار مهم است. اهمیت جهت جریان در خط لوله با توجه به دبی متر و اندازه گیری جریان به حدی است که می تواند بر دقت اندازه گیری ها...

نزدیک به شما

ارتباط آسان و مستمر با مشتریان هدف ماست

تلفن

09151211239 مهندس رضا تاج

ایمیل

واتساپ

واتساپ

اینستاگرام

اینستاگرام

× در واتساپ در ارتباط باشید