20 نکته مهم که باید در کالیبراسیون گیج های فشارسنج و پرشرمتر در نظر داشت

1- سطح دقت دستگاه

کالیبراسیون فشارسنج و پرشرمتر: گیج های فشارسنج و پرشرمتر در انواع مختلف سطح دقت عرضه می شوند. دقت دستگاه ها با استانداردهای ASME B40.100 (سطح دقت از 0.1 تا 5 درصد رنج) و یا EN837 (سطح دقت از 0.1 تا 4 درصد رنج) مشخص می شوند. سطح دقت دستگاه بیشتر اوقات به صورت “% از رنج” گزارش می شوند که به معنی آن است که اگر بطور مثال میزان رنج بین 0 تا 100 psi باشد دقت دستگاه ± 1 psi می باشد.

2- ماده مورد استفاده در تست فشار

توجه به خواص فیزیکوشیمیایی ماده مورد استفاده در کالیبراسیون و مقایسه و بررسی تفاوت آن با ماده مورد استفاده در فرآیند.

3- آلودگی

هنگام نصب گیج فشار بر روی خط فرآیند گیج ها با نوع خاصی از مواد جهت اندازه گیری فشار درگیر می باشد که این موضوع نیز باید در انتخاب ماده مورد استفاده در کالیبراسیون مد نظر قرار گیرد. شما زمان کالیبراسیون نباید از موادی استفاده کنید که در زمان نصب مجدد دستگاه بر روی خط اشکالی ایجاد نماید. همچنین باید در نظر داشته باشید که گاهی مواد فرآیندی خط ممکن است برای سیستم کالیبراسیون شما نامناسب باشند و به خط کالیبراسیون شما آسیب وارد نمایند. 

جرم و آلودگی موجود در گیج فشار میتواند راه خود را به داخل خط کالیبراسیون شما پیدا کرده و به آن آسیب وارد نماید. زمان استفاده از گاز برای کالیبراسیون میتوانید بر سرراه گیچ تله رطوبت یا آلودگی قرار دهید، اما در زمان استفاده از محیط مایع، قبل از بستن دستگاه بر روی خط کالیبراسیون باید دستگاه را تمیز نمایید.

به عنوان مثال یکی از حاد ترین شراطی که در آن از گیج های فشار استفاده می شود خطوط اندازه گیری فشار اکسیژن می باشد. اگر هر میزانی از گریس وارد یک سیستم فشار بالای اکسیژن گردد، این می تواند بسیار خطرناک باشد زیرا این میتواند باعٍ انفجار گردد. 

4- اختلاف ارتفاع

اگر تجهیزات کالیبراسیون و گیج مورد کالیبره دارای اختلاف سطح باشند این اختلاف سطح می تواند موجب بروز خطا گردد. این معمولا زمانی که از محیط گازی برای کالیبراسیون استفاده می شود مشکلی بوجود نمی آورد، زیرا در مقایسه با مایعات گاز سبکتر می باشد. اما زمانی که مایع به عنوان محیط کالیبراسیون استفاده می شود، مایع داخل سیستم لوله کشی دارای وزنی خواهد بود که به علت بروز فشار هیدرواستاتیک این موضوع می تواند مشکل ساز گردد. بزرگی خطا به دانسیته مایع و اختلاف ارتفاع بستگی دارد. اگر امکان نصب کالیبراتور و گیج در یک سطح وجود نداشت در آن صورت تاثیر این اختلاف ارتفاع باید محاسبه شده و در زمان کالیبراسیون لحاظ گردد.

مثالی از تاثیر فشار هیدرواستاتیک 

فشار هیدرواستاتیک به صورت زیر محاسبه می شود. 

Ph = ρ g h

Ph = فشار هیدرواستاتیک

ρ = دانسیته مایع (kg/m3)

g = جاذبه محلی (m/s2)

h = اختلاف سطح (m)

اگر از آب به عنوان محیط کالیبراسیون فشارسنج یا پرشرمتر استفاده می شود، با فرض بر اینکه دانسیته آب 997.56 kg/m3، جاذبه 9.8 m/s2 و اختلاف ارتفاع 1 متر باشد. در این صورت میزان خطا معادل kPa 9.8 یا 98 mbar یا 1.42 psi می باشد. دقت کنید که این میزان خطا بسته به محیطی که دستگاه قرار است در آنجا نصب شود خطای زیادی باشد.

5- تست نشتی لوله 

اگر نشتی در سیستم لوله کشی وجود داشته باشد طی کالیبراسیون خطاهای غیر قابل پیشبینی می تواند رخ دهد. بنابراین تست نشتی باید قبل از آغاز به کالیبراسیون فشارسنج یا پرشرمتر صورت گیرد. ساده ترین روش نشتی یابی این است که اتصال به سیستم تولید فشار را باز کرده و اجازه دهیم تا فشار استیبل گردد سپس به افت فشار در سیستم دقت شود. در برخی از سیستم ها کنترل کننده فشار وجود دارد که افت فشار را جبران میکنند. این امر ی تواند موجب مختل شدن تشخیص نشتی گردد. در نتیجه در صورت وجود چنین کنترل کننده هایی در خط باید این کنترل کننده از مدار خارج شود تا بتوان نشتی سیستم را تشخیص داد. اثر یا فرآیند بی دررو نیز باید در مد نظر قرار داده شود. بخصوص در سیستم هایی که از گاز استفاده می کنند.

6- پدیده یا اثر بی دررو

در یک سیستم بسته که از گاز به عنوان ماده اعمال فشار استفاده می شود دمای گاز حجم گاز را تحت تاثیر قرار می دهد که در نهایت بر روی فشار تاثیر گذار خواهد بود.

زمانی که فشار به سرعت افزایش پیدا میکند، دمای گاز نیز افزایش می یابد، و این افزایش فشار موجب می شود که گاز منبسط گردد که در پی آن حجم بیشتر و فشار بیشتری را دارا خواهد بود. زمانی که دما شروع به کاهش می نماید، حجم گاز شروع به کاهش می کند و این موجب افت فشار می گردد. این افت فشار میتوانند شبیه به وجود نشتی در سیستم باشد، اما در حقیقت این پدیده اثر بی دررو نامیده شده و در اثر تغییرات دما بوجود می آید. این تغییرات فشار به مرور با ثابت شدن دما کاهش می یابند. 

بنابراین، اگر فشار را به سرعت بالا برده اید اجازه بدهید که سیستم برای مدتی یکنواخت شده و سپس در مورد وجود نشتی در سیستم قضاوت کنید.

7- نیروی گشتاور 

 به خصوص برای گیج های حساس به گشتاور، هنگام اتصال کانکتورهای فشار به گیج از نیروی بیش از حد استفاده نکنید، زیرا ممکن است به گیج آسیب برساند. دستورالعمل های سازنده را برای نیروی گشتاور مجاز دنبال کنید. برای استفاده از ابزار مناسب، آداپتورهای مناسب و آب بندی وقت بگذارید.

8- زاویه و موقعیت نصب در کالیبراسیون گیج های فشارسنج و پرشرمتر

از آنجایی که گیج های پرشر تجهیزاتی مکانیکی هستند زاویه و حالت آنها می تواند خواندنشان را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین توصیه می شود که گیج در حالتی کالیبره شود که معمولا بر روی خط قرار است استفاده گردد. دستورالعمل های سازنده برای موقعیت عملیات/ نصب نیز باید در نظر گرفته شود.

یک ویژگی معمول برای موقعیت نصب دستگاه ها این است که تغییر 5 درجه در موقعیت نباید نشانگر گیج را بیش از نیمی (0.5 برابر) از کلاس دقت آن منحرف کند.

9- تولید فشار

برای کالیبره کردن یک گیج نیاز به یک منبع تولید فشار است. روشهای متفاوتی برای تولید این فشار امکان پذیر می باشد بطور مثال می توان از پمپ دستی فشار، تنظیم کننده فشار با محفظه شیشه ای یا حتی تستر وزن مرده (وزنه راکد) استفاده کنید.

وزنه تستر وزن مرده فشار بسیار دقیقی را ایجاد میکند که برای اندازه گیری این فشار نیازی به کالیبراتور جداگانه نداریم، اما این نوع تستر ها گران بوده، زیاد قابلیت جابجایی نداشته، برای استفاده نیاز به دقت بالایی دارند و به کثیفی حساس می باشند.

استفاده از پمپ دستی کالیبراسیون فشار برای تولید فشار و دستگاه اندازه گیری فشار دقیق (کالیبراتور) برای اندازه گیری فشار رایج تر است. همچنین می توان از کنترل کننده فشار یا رگلاتور برای تامین فشار استفاده نمود.

10- اعمال فشار / امتحان کردن گیج

بعلت ساختار مکانیکی موجود، گیج فشار همیشه مقداری اصطکاک در قطعات متحرکش دارد که می تواند در طی زمان دستگاه را دستخوش تغییر قرار دهد، بنابراین این اهمیت دارد که قبل از شروع به ثبت داده ها برای کالیبراسیون دستگاه را با اعمال فشار تمرین دهیم. این عمل به ویژه زمانی اهمیت پیدا می کند که گیج مدت زمانی تحت تاثیر فشار نبوده باشد. عمل تمرین دادن گیج باید 2 – 3 بار قبل از آغاز فرآیند کالیبراسیون اصلی صورت بپذیرد.

 

نمونه ای از پروژه های انجام شده در شرکت احیاگران

 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by تعمیرات و فروش ابزاردقیق (@ehyagran)

 

 

مقاله کالیبراسیون فشارسنج و پرشرمتر ادامه دارد…

مقاله قبلی 

دایرة المعارف اتوماسیون صنعتی و ابزاردقیق مجموعه واژه ها و اصطلاحات تخصصی

دایرة المعارف اتوماسیون صنعتی و ابزاردقیق مجموعه واژه ها و اصطلاحات تخصصی

دایرة المعارف اتوماسیون صنعتی و ابزاردقیق مجموعه واژه ها و اصطلاحات تخصصی واژه ها و اصطلاحات تخصصی در ابزاردقیق و اتوماسیون Accuracy (دقت): درجه انطباق اندازه گیری یک ابزار با مقدار واقعی کمیت مورد اندازه گیری. Accuracy Class (کلاس دقت): یک سیستم طبقه بندی که میزان...

موضوعات رایجی که تکنسین‌های ابزاردقیق در آنها مشغول به کار هستند

موضوعات رایجی که تکنسین‌های ابزاردقیق در آنها مشغول به کار هستند

موضوعات رایجی که تکنسین‌های ابزاردقیق در آنها مشغول به کار هستند عبارتند از: در این مقاله سعی می گردد تا خلاصه ای از فعالیت های ابزاردقیق را برای علاقه مندان به این رشته را فراهم آوریم. تکنسین‌های ابزاردقیق در موضوعات گسترده‌ای مرتبط با سازوکاری صنعتی و سیستم‌های...

مراحل جامع رفع مشکلات مختلف سیستم‌های ابزاردقیق

مراحل جامع رفع مشکلات مختلف سیستم‌های ابزاردقیق

مراحل جامعی برای رفع مشکلات مختلف سیستم‌های ابزاردقیق را آورده‌ام: 1. شناسایی مشکل: ابتدا سعی نمایید مشکلی را که با آن روبه رو هستید را با شفافیت هرچه تمامتر تعریف کنید. این مشکلات می توانند شامل خواندن‌های نادرست، نقص در عملکرد نمایشگر یا خطاهای ارتباطی باشد. 2....

نزدیک به شما

ارتباط آسان و مستمر با مشتریان هدف ماست

تلفن

09151211239 مهندس رضا تاج

ایمیل

واتساپ

واتساپ

اینستاگرام

اینستاگرام

× در واتساپ در ارتباط باشید