اصول کار جریان سنج دنده بیضوی

جریان سنج دنده بیضوی یا همان اووال گیر میترها، جریان سنج‌های سنتی، مکانیکی، جابجایی مثبت (PD) هستند که برای اولین بار بیش از 50 سال پیش توسط شرکت OVAL ژاپن اختراع شد و اکنون به طور گسترده برای کاربردهای اندازه‌گیری جریان استفاده می‌شود.

دنده‌سنج‌های بیضی، جریان را با بکارگیری یک روتور چرخ‌دنده‌ای برای عبور دادن یک حجم‌های شناخته شده از سیال از داخل یک محفظه با حجم معین اندازه‌گیری می‌کنند.

دنده‌سنج‌ها یا فلومترهای دنده بیضوی

جریان سنج دنده بیضوی

جریان سنج دنده بیضوی

یک جفت دنده ی تنظیم شده با دقت بسیار بالا که در داخل یک محفظه قرار گرفته اند اصل این روش اندازه گیری را بوجود می آورد. سیال در حال جریان باعث چرخش جفت چرخ دنده می شود. حرکت چرخشی توسط حسگرهای بدون نقطه تماس فیزیکی اسکن می شود. از آنجایی که هر یک از دندانه های چرخ دنده ها بصورت تکی یک پالس تولید می کنند، این امر منجر به وضوح بسیار بالایی می شود.

در نتیجه، حتی کوچکترین حجم ها را می توان دقیقا اندازه گیری یا دوز کرد. بخش اندازه گیری کننده دستگاه شامل دو قسمت متحرک است که به صورت محیطی با قدری فاصله (به اندازه یک گام دندانه ) از هم قراردارند. این بخش برای تولید سیگنالی با فرکانس متناسب و جریان 2 کاناله استفاده می شود.

پردازش مناسب سیگنال وضوح بیشتری را موجب شده و طریقی را برای شناسایی جهت جریان فراهم می کند. اساساً دقت اندازه گیری با افزایش ویسکوزیته رسانه افزایش می یابد.

فلومتر دنده بیضوی شامل روتورهای دنده ای بیضی شکل است که در داخل محفظه ای با هندسه مشخص می چرخند. فشار تفاضلی سیال باعث می شود چرخ دنده های درگیر به هم بچرخند و یک “حجم معین” سیال را بین چرخ دنده و محفظه بیرونی محبوس کند و متعاقباً محفظه سیال در جریان پایین دست تخلیه شود.

عملکرد مویرگی سیال مورد اندازه گیری نوعی آب بندی مایع را بوجود می آورد. هر “حجم در محفظه” حجم دقیق و شناخته شده ای از سیال را در خود جای می دهد، بنابراین شمارش فرکانس پاکت اندازه گیری میزان جریان حجمی را به دست می دهد. این معمولاً با تعبیه آهن‌رباها در روتورها به دست می‌آید، که سپس یک نی کلید را فعال می‌کنند یا در حین چرخش یک خروجی پالس ارائه می‌دهند.

جریان سنج دنده بیضوی

جریان سنج دنده بیضوی

مزایای فلومتر دنده بیضوی

  • تکنولوژی قدیمی تایید شده برای جریان 
  • نصب ساده
  • نیازی به اجرای مستقیم لوله نیست، بنابراین می توان جریان سنج را در مناطق محدود نصب کرد

محدودیت فلومتر دنده بیضوی

  • برای بخار یا سیالات چند فاز مناسب نیست
  • لغزش مایع بر دقت تأثیر منفی می گذارد. این با نرخ جریان، فشار دیفرانسیل، دما، ویسکوزیته و فاصله متفاوت است
  • برای سیالات با ویسکوزیته کم، از جمله آب یا مایعات آب مانند (به دلیل افزایش لغزش مایع) توصیه نمی شود.
  • دقت تحت تاثیر حباب های موجود در مایعات است

برنامه های کاربردی:

فلومتر دنده بیضوی عمدتاً برای استفاده با سیالات با ویسکوزیته بالاتر طراحی شده است که منجر به کاربردهایی مانند جریان سنج روغن، شربت و سوخت شده است.

توسط تحریریه

Oval Gear Flow Meter Working Principle

× در واتساپ در ارتباط باشید