شیر محدود کننده جریان چیست و کاربرد انواع دریچه ها چگونه برای کنترل نرخ جریان استفاده می شود؟

کاربرد انواع دریچه ها، شیر محدود کننده جریان نوعی شیر هستند که می توانند برای راه اندازی، توقف و تنظیم جریان سیال از طریق پمپ روتور دینامیک استفاده شوند. هنگامی که جریان یک پمپ با استفاده از یک دریچه محدود کننده تنظیم می شود، منحنی سیستم تغییر می کند.  هنگامی که جریان کاهش می یابد، نقطه عملیاتی در منحنی پمپ به سمت چپ حرکت می کند  .

کاربرد انواع دریچه ها

دریچه‌های محدود کننده جریان یکی از راه‌های کنترل دبی جریان هستند که جریان را مستقیماً یا در یک خط بای‌پس کنترل می‌کنند. 

با روش کنترل توسط محدود کننده جریان، پمپ به طور مداوم کار می کند و یک شیر در خط تخلیه پمپ باز یا بسته می شود تا جریان را به مقدار مورد نیاز تنظیم کند. برای درک اینکه چگونه محدود کردن نرخ جریان را کنترل می کند، به شکل نگاهی بیاندازید. با باز بودن کامل شیر، پمپ در جریان 2 کار می کند. هنگامی که شیر در موقعیت نیمه باز قرار می گیرد، اتلاف اصطکاک اضافی در سیستم ایجاد می کند که در نتیجه منحنی سیستم جدیدی ایجاد می شود که منحنی  پمپ را  در جریان 1 قطع می کند که نقطه عملیاتی جدید می باشد.

معمولاً در کنترل توسط محدود کننده جریان، شیر تا حدی بسته می شود، حتی در حالت حداکثری و این بخاطر دستیابی به قابلیت کنترل بهتر می باشد. با توجه به این موضوع انرژی ایجاد شده در این سیستم به میزان کم و یا زیاد بسته به درصد باز بودن دریچه از طریق شیر در تمام شرایط جریان هدر می رود.

منبع:

https://www.pumpsandsystems.com/pumps/throttling-valves-pump-corrosion-issues#:~:text=A%3A%20Throttling%20valves%20are%20a,when%20the%20flow%20is%20decreased.

شیر یا دریچه ON/OFF چیست؟

سوپاپ ON/OFF در حقیقت مشابه یک کلید الکتریکی برای سیالات عمل میکند، دستگاهی که جریان بدون مانع را ارائه می دهد یا به طور کلی مانع از جریان می شود.

این شیرها اغلب برای هدایت سیال فرآیند به مکان‌های مختلف، شروع و توقف فرآیندهای بتچ و ایجاد سیستم های عملکرد خودکار ایمنی استفاده می‌شوند.

برای این منظور معمولاً از شیرهای نوع: توپی، پلاگ، پروانه ای (یا دیسک)، گیت و گلوب استفاده می شود.

نمونه هایی از شیرهای توپی و پروانه ای ON/OFF

شیر پلاگ بسیار شبیه یک شیر توپی است، تفاوت در شکل عنصر چرخان است. دریچه پلاگ به جای یک توپ کروی، از یک مخروط کوتاه به عنوان عنصر چرخشی استفاده می کند، شکافی که در مخروط ایجاد شده به عنوان گذرگاه سیال عمل می کند.

شکل مخروطی عنصر دوار شیر پلاگ به آن اجازه می‌دهد تا برای آب‌بندی استثنایی، محکم در موقعیت “بسته” (بسته) فرو رود.

کاربرد انواع دریچه ها

تصویر سمت چپ، شیر را در وضعیت بسته ، با محور سوراخ رو به بیننده نشان می دهد (جلوگیری از جریان سیال).

تصویر سمت راست شیر ​​را در موقعیت باز نشان می دهد، با محور حفره عمود برای مشاهده و اجازه جریان. تصویر وسط شیر را در حالت نیمه باز نشان می دهد.

https://instrumentationtools.com/what-is-onoff-valve/#:~:text=An%20ON%2FOFF%20Valve%20is,automated%20safety%20(shutdown)%20functions.

تفاوت بین شیر کنترلی و شیر ON/OFF در چیست؟

هنگامی که شما در حال راه اندازی یک سیستم کنترل سیال هستید، ده ها نوع مختلف شیر وجود دارد که باید از بین آنها انتخاب کنید. هر کدام هدف خاصی را دنبال می کنند، اما انتخاب می تواند گیج کننده باشد. بسیاری از افراد با تفاوت بین شیرهای کنترل و شیرهای ON/OFF مشکل دارند.

شیرهای کنترل و شیرهای ON/OFF بسته به درجه کنترلی که برای سیستم خود نیاز دارید، اهداف مختلفی را انجام می دهند. شیرها و دریچه‌های کنترلی دقیق‌تر هستند، در حالی که دریچه‌های ON/OFF بیشتر برای باز نگهداشتن و بستن کامل جریان کاربرد دارند.

شیرهای کنترل

همانطور که ممکن است از نام آن حدس بزنید، یک شیر کنترل برای کنترل جریان سیال در یک سیستم استفاده می شود. آنها می توانند متغیرهای مختلف را در نقاط تنظیم خاص، از جمله چگالی، غلظت، سرعت جریان، فشار، دما و سطح مایع حفظ کنند. شیر کنترلی شامل بدنه سوپاپ، محرک و پوزیشنر و همچنین مجموعه بدنه است.

محرک های این شیرها می توانند پنوماتیک، هیدرولیک یا الکتریکی باشند و نحوه باز و بسته شدن شیر را کنترل می کنند. پوزیشنرها حرکات محرک را برای حفظ نقطه تنظیم مورد نظر نظارت و کنترل می کنند.

کاربرد انواع دریچه ها

کاربرد انواع دریچه ها ی روشن و خاموش

دریچه روشن-خاموش ابزاری با دقت بسیار کمتری نسبت به شیر کنترل است. یا جریان را بدون مانع عبور می دهد یا آن را به طور کامل قطع می کند. انواع مختلفی از شیرهای روشن و خاموش وجود دارد، از جمله شیرهای توپی، پلاگین، پروانه ای، دروازه ای و گلوب.

کاربرد انواع دریچه ها

https://www.cpvmfg.com/news/whats-the-difference-between-a-control-valve-and-an-on-off-valve-heres-everything-you-need-to-know/

High and low -pressure service

بسیاری از آب و هوای خنک هتل‌ها، ساختمان‌های اداری یا تأسیسات تولیدی لذت می‌برند بدون اینکه متوجه سیستم تهویه مطبوع عظیم و قوی مورد نیاز این نوع ساختمان‌ها باشند. مبرد جزء مهمی از این سیستم ها است که وظیفه خنک‌کردن هوای خانه یا ساختمان تجاری را بر عهده دارد و بسته به نوع کاربرد، تحت تأثیر سطوح مختلف فشار قرار می‌گیرد. به بیان ساده، بدون اختلاف فشار، کولر گازی نمی تواند دما و سطح خنک کننده مورد نظر را تامین کند. به همین ترتیب، اگر پمپ حرارتی داشته باشید، مبرد نیز مسئول گرم کردن هوای شماست. یکی از تمایزات کلیدی بین انواع مختلف مبرد موجود برای واحدهای تهویه مطبوع، فشار عملیاتی و تفاوت‌های مهندسی است که الزامات ساختمانی مانند فشار سازگار عملیاتی را تغییر می‌دهد.

دریچه های فشار بالا عملکرد بهتر، هزینه کمتری را ارائه می دهند. فشار بیشتر سیستم باعث می شود که جداسازی لوله طولانی تر قابل دستیابی باشد. جابجایی کمپرسور 30٪ کاهش می یابد و نسبت انتقال حرارت تا 35٪ بهبود می یابد. این امکان استفاده از اجزای سیستم با اندازه فیزیکی کوچکتر مانند کندانسور، کمپرسور، اواپراتور را فراهم می کند.

ما را توضیح دهند و اطمینان حاصل کنند که شما یک محصول ایمن و بادوام دارید که برای پروژه شما مناسب است. با ما تماس بگیرید و یا برای ما ایمیل ارسال کنید؛ اطلاعات تماس ما در اینجا موجود  است.

https://www.metrexvalve.com/blog/high-pressure-refrigerant-valves-hvac-r410a-r22

شیرهای عملکردی برای شرایط سخت

شیرهای سرویس سخت یا شدید به گونه ای طراحی شده اند که به طور قابل اعتماد در محیط های سخت کار کنند. این شیرها بسیار مهندسی شده اند و به طور خاص برای کاربردهایی با دبی جرمی زیاد و فشارهای دیفرانسیل بالا طراحی شده اند.

ویژگی ها و مزایا

راهکارهای اصلاح مدیریت انرژی: 

تلفیق چندین فناوری و تکنولوژی برای کارایی سنگین شیر.

سفارشی شده برای پاسخگویی به نیازها.

قابل اعتماد در شرایط شدید.

https://valves.bakerhughes.com/masoneilan/severe-service-valves

Pressure swing adsorption (PSA)

جذب نوسان مطمئن (PSA) فرآیندی است که شامل جداسازی ناخالصی‌ها از مخلوط گاز خوراک برای تولید گاز واحد مانند هیدروژن، اکسیژن یا نیتروژن است. PSA معمولاً در پالایشگاه ها، واحدهای جداسازی هوا (ASUs)، کارخانه های اتیلن و تأسیسات تولید اتانول استفاده می شود. تجهیزات PSA اغلب بر روی اسکیت ها نصب می شوند و به آنها اجازه می دهد در خارج از محل آزمایش شوند و سپس برای نصب به کارخانه یا تاسیسات ارسال شوند. 

چرخه تغذیه گاز از طریق جاذب های بستر ثابت. جریان های رو به جلو و معکوس برای تعویض سریع گازها بین مخازن موازی استفاده می شود و این جریان ها توسط دریچه های کنترل تنظیم می شوند (شکل 1 را ببینید). در داخل جاذب بستر ثابت، ناخالصی ها از گاز محصول با فشار بالا حذف می شوند و سپس با تغییر فشار سیستم به فشار پایین تر، دفع می شوند. جذب کامل ناخالصی ها امکان تولید محصولات نهایی با خلوص بالا (99.99%) را فراهم می کند. یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها برای شیرهای کنترل در سرویس PSA این است که انتظار می‌رود هر چند دقیقه یکبار چرخه بزنند و در عین حال خاموشی محکم و دو طرفه را فراهم کنند. خرابی های رایج دریچه های کنترل به دلیل این الزامات سختگیرانه عبارتند از:

دریچه های برودتی

دریچه های برودتی در موقعیت طبیعی بصورت بسته نگه داشته می شوند تا گازهای برودتی یا سایر سیالات را محفوظ و ایمن نگه دارند. یک دریچه برودتی معمولاً برای واکنش به فشار بالا طراحی شده است که دریچه را با بالا رفتن فشار به حالت باز تغییر می دهد تا گاز یا سایر سیالات به راحتی عبور کنند. چنین جریان باز تا زمانی ادامه می یابد که فشار دوباره کاهش یابد، در این زمان شیر به عقب برگشته و به صورت کاملا آب بندی بسته می شود.

Hygienic service

در بخش کاربردهای بهداشتی یا برنامه های کاربردی سرویس تمیز، الزامات بسیار بالایی در مورد تمیزپذیری بهینه و ساخت بدون فضای مرده قطعات تجهیزات اعمال می شود.  

نمونه هایی از استفاده تاییدیه دانلودها

برای حفاظت از:

فرآیندها، تولیدی ها و ظروف بکار رفته در صنایع غذایی و دارویی برای هوا، بخارات و گازهای خنثی و غیر خنثی، بخار و مایعات

صنایع غذایی

صنایع لبنی

صنعت نوشیدنی

صنعت داروسازی

صنعت آرایشی و بهداشتی

تکنولوژی پزشکی

دایرة المعارف اتوماسیون صنعتی و ابزاردقیق مجموعه واژه ها و اصطلاحات تخصصی

دایرة المعارف اتوماسیون صنعتی و ابزاردقیق مجموعه واژه ها و اصطلاحات تخصصی

دایرة المعارف اتوماسیون صنعتی و ابزاردقیق مجموعه واژه ها و اصطلاحات تخصصی واژه ها و اصطلاحات تخصصی در ابزاردقیق و اتوماسیون Accuracy (دقت): درجه انطباق اندازه گیری یک ابزار با مقدار واقعی کمیت مورد اندازه گیری. Accuracy Class (کلاس دقت): یک سیستم طبقه بندی که میزان...

موضوعات رایجی که تکنسین‌های ابزاردقیق در آنها مشغول به کار هستند

موضوعات رایجی که تکنسین‌های ابزاردقیق در آنها مشغول به کار هستند

موضوعات رایجی که تکنسین‌های ابزاردقیق در آنها مشغول به کار هستند عبارتند از: در این مقاله سعی می گردد تا خلاصه ای از فعالیت های ابزاردقیق را برای علاقه مندان به این رشته را فراهم آوریم. تکنسین‌های ابزاردقیق در موضوعات گسترده‌ای مرتبط با سازوکاری صنعتی و سیستم‌های...

مراحل جامع رفع مشکلات مختلف سیستم‌های ابزاردقیق

مراحل جامع رفع مشکلات مختلف سیستم‌های ابزاردقیق

مراحل جامعی برای رفع مشکلات مختلف سیستم‌های ابزاردقیق را آورده‌ام: 1. شناسایی مشکل: ابتدا سعی نمایید مشکلی را که با آن روبه رو هستید را با شفافیت هرچه تمامتر تعریف کنید. این مشکلات می توانند شامل خواندن‌های نادرست، نقص در عملکرد نمایشگر یا خطاهای ارتباطی باشد. 2....

نزدیک به شما

ارتباط آسان و مستمر با مشتریان هدف ماست

تلفن

09151211239 مهندس رضا تاج

ایمیل

واتساپ

واتساپ

اینستاگرام

اینستاگرام

× در واتساپ در ارتباط باشید