اندازه گیری دما بصورت ایمن در صنعت پتروشیمی چیست؟

به طور سنتی، دمای محصولات پتروشیمی با استفاده از حسگرهای تماسی مانند ترموکوپل، آشکارسازهای دمای مقاومتی (RTD) و دماسنج اندازه‌گیری می‌شد. این حسگرها به تماس فیزیکی با ماده مورد اندازه گیری نیاز دارند که در شرایط خاص می تواند مشکل ساز باشد. به عنوان مثال، در فرآیند پالایش، دمای یک سیال یا گاز در یک خط لوله یا مخزن ذخیره باید اندازه گیری شود. در این موارد به دلیل فشار و دمای بالا امکان قرار دادن سنسور در ماده به صورت فیزیکی وجود ندارد.

برای غلبه بر این محدودیت‌ها، تکنیک‌های اندازه‌گیری دما غیرتهاجمی توسعه یافته‌اند. اندازه گیری دمای غیر تهاجمی به روش هایی اطلاق می شود که نیازی به تماس فیزیکی با ماده مورد اندازه گیری ندارد. این تکنیک ها از حسگرهایی استفاده می کنند که خارج از ماده قرار می گیرند و دما را به طور غیر مستقیم اندازه گیری می کنند.

عکس بنر: Peter Klauss

روش اندازه گیری دما ایمن و رایج‌

یکی از رایج‌ترین روش‌های اندازه‌گیری دما غیرتهاجمی، دماسنجی از طریق مادون قرمز است. این روش از یک حسگر مادون قرمز برای تشخیص تابش حرارتی ساطع شده از ماده مورد اندازه گیری استفاده می کند. سنسور تشعشع را به یک سیگنال الکتریکی تبدیل می کند و سپس توسط یک دستگاه اندازه گیری دما برای تعیین دما پردازش می شود.

دماسنج مادون قرمز دارای چندین مزیت نسبت به سنسورهای تماسی است مانند: سرعت و دقت بالا و آسان برای استفاده است. این می تواند دمای یک ماده را از راه دور اندازه گیری کند و آن را برای استفاده در مناطق خطرناک یا صعب العبور ایده آل می کند. علاوه بر این، نیازی به آماده سازی خاصی از ماده در حال اندازه گیری ندارد و آن را برای استفاده در صنایع فرآیندی که ممکن است به شکل مایع یا گاز باشد، مناسب می کند.

یکی دیگر از روش‌های غیرتهاجمی اندازه‌گیری دما، رادیومتری مایکروویو است. در این روش از امواج مایکروویو برای اندازه گیری دمای یک ماده استفاده می شود. امواج مایکروویو توسط ماده جذب می شوند و انرژی جذب شده متناسب با دما است. با اندازه گیری انرژی جذب شده می توان دمای ماده را تعیین کرد.

 

مزیت های دماسنج رادیومتر ماکروویو در مقایسه با دماسنج مادون قرمز

رادیومتری مایکروویو دارای چندین مزیت نسبت به دماسنج مادون قرمز است. این می تواند دمای مواد جامد و همچنین مایعات و گازها را اندازه گیری کند و برای طیف وسیعی از کاربردها مناسب است. همچنین دقت بالایی دارد و می توان از آن برای اندازه گیری دمای اجسام متحرک استفاده کرد. با این حال، نیاز به یک خط دید مستقیم بین سنسور و ماده مورد اندازه گیری دارد که ممکن است در برخی شرایط دارای محدودیت باشد.

در نتیجه، روش‌های غیرتهاجمی اندازه‌گیری دما مانند دماسنجی مادون قرمز و رادیومتری مایکروویو از ابزارهای مهم در صنعت پتروشیمی هستند. آنها امکان اندازه گیری دقیق دما را در شرایطی که امکان استفاده از سنسورهای تماسی وجود ندارد، می دهند. این تکنیک ها سریع، دقیق و آسان برای استفاده هستند و آنها را به ابزارهای ارزشمندی برای بهینه سازی فرآیندها و تضمین ایمنی و کیفیت محصولات پتروشیمی تبدیل می کنند.

مهندس رضا تاج
تلفن: 09151211239
تارنما: www.ehyagran.ir
 

تفاوت بین فناوری فیلدباس و هارت چیست؟

تفاوت بین فناوری فیلدباس و هارت چیست؟

تفاوت بین فناوری فیلدباس و هارت چیست؟ شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که تفاوت عمده بین فناوری فیلد باس و هارت در چیست. اینجا سعی شده ضمن بررسی کارایی هر تکنولوژی به تفاوت ها و نقاط قوت و ضعف آن بپردازیم. Fieldbus یک پروتکل شبکه کامپیوتری است که برای ارتباط...

تولید و لجستیک صنایع نیازمند به اتوماسیون

تولید و لجستیک صنایع نیازمند به اتوماسیون

اتوماسیون صنعتی و صنایع درگیر اتوماسیون صنعتی در حقیقت به استفاده از سیستم های کنترلی مانند کامپیوتر برای کنترل فرآیندهای صنعتی و ماشین آلات اطلاق می گردد. این سیستم های کنترلی برای افزایش بهره وری، کاهش هزینه ها و بهبود ایمنی و کیفیت استفاده می شود. اتوماسیون را می...

جهت جریان در خط لوله با توجه به دبی متر و اندازه گیری جریان چقدر مهم است؟

جهت جریان در خط لوله با توجه به دبی متر و اندازه گیری جریان چقدر مهم است؟

اهمیت جهت جریان در خط لوله با توجه به دبی متر و اندازه گیری جریان جهت جریان در یک خط لوله زمانی که صحبت از دبی متر و اندازه گیری جریان می شود بسیار مهم است. اهمیت جهت جریان در خط لوله با توجه به دبی متر و اندازه گیری جریان به حدی است که می تواند بر دقت اندازه گیری ها...

نزدیک به شما

ارتباط آسان و مستمر با مشتریان هدف ماست

تلفن

09151211239 مهندس رضا تاج

ایمیل

واتساپ

واتساپ

اینستاگرام

اینستاگرام

× در واتساپ در ارتباط باشید