دبی سنج صفحه اوریفیس نوعی دبی سنج فشار تفاضلی است که معمولاً در اندازه گیری دبی جرمی مایع یا گاز استفاده می شود. این نوع فلومتر برای تمام سایزهای لوله قابل استفاده می باشد و برای اندازه گیری جریان سیال در لوله های بزرگتر (قطر بیش از 6 اینچ) بسیار مقرون به صرفه است. این سیستم توسط بسیاری از سازمان های استاندارد برای انتقال مایعات و گازها تایید گردیده است.

معادلات جریان سیستم اورفیس یا روزنه ای – که از معادله برنولی استفاده می کند – که امروزه استفاده می شوند هنوز با یکدیگر متفاوت هستند، اگرچه سازمان های استاندارد مختلف در تلاش هستند تا یک معادله جریان روزنه ای واحد و پذیرفته شده جهانی را اتخاذ کنند. برنامه های اندازه روزنه ها معمولاً به کاربر اجازه می دهند معادله جریان مورد نظر را از بین چندین مورد انتخاب کند.

فلومتر صفحه اوریفیس چگونه کار می کند؟

صفحه-روزنه می تواند از هر جنسی ساخته شود، اگرچه فولاد ضد زنگ رایج ترین است. ضخامت صفحه مورد استفاده (1/8 – 1/2 اینچ) تابعی از اندازه خط، دمای فرآیند، فشار و فشار تفاضلی است. صفحه اورفیس یا روزنه ای به طور معمول یک صفحه دایره ای نازک است (با زبانه ای برای جابجایی و برای داده ها)، که در خط لوله بین دو فلنج مخصوص محل قطعه اورفیس یا روزنه قرار می گیرد. این روش نصب مقرون به صرفه است، اما هر زمان که صفحه برای تعمیر و نگهداری یا بازرسی برداشته می شود، باید فرآیند خاموش شود. در مقابل، اتصالات مخصوص اورفیس یا صفحه روزنه ای وجود دارد که اجازه می دهد تا دهانه اورفیس بدون کاهش فشار خط و قطع جریان از فرآیند  خارج شود. در چنین گونه اتصالاتی، یک صفحه دایره ای بدون زبانه، استفاده می شود.

فلومتر اوریفیس

فلومتر اوریفیس

شکل 1: دهانه های صفحه روزنه

فلومتر اوریفیس

فلومتر اوریفیس

شکل 2: گزینه های موقعیت مکانی شیر فشار دیفرانسیل

انواع روزنه و انتخاب

صفحه دهانه متحدالمرکز برای مایعات، گازها و جریان بخار توصیه می شود که اعداد رینولدز از 20000 تا 107 در لوله های زیر 6 اینچ متغیر است.

فلومتر اوریفیس

فلومتر اوریفیس

شکل 3: اثر اعداد رینولدز بر فلومترهای مختلف

فلومتر اوریفیس

فلومتر اوریفیس

شکل 4: منافذ برای جریان های ویسکوز
صفحات منفذی متحدالمرکز را می توان با سوراخ های تخلیه برای جلوگیری از تجمع مایعات حباب شده در جریان های گاز، یا دارای سوراخ های دریچه ای برای تخلیه گازهای حباب شده از مایعات (شکل 1-A) تهیه کرد.

عملکرد روزنه

اگرچه این یک وسیله ساده است، اما صفحه روزنه در اصل یک ابزار دقیق است. در شرایط ایده آل، عدم دقت یک صفحه روزنه می تواند در محدوده 0.75-1.5٪ AR باشد. با این حال صفحات اوریفیس به انواع شرایط القا کننده خطا کاملاً حساس هستند. دقت در محاسبات حفره، کیفیت نصب، و وضعیت خود صفحه عملکرد کلی را تعیین می کند. عوامل نصب عبارتند از محل و وضعیت شیر، وضعیت لوله فرآیند، کافی بودن مسیرهای مستقیم لوله، تداخل واشر، ناهماهنگی سوراخ‌های لوله و دهانه، و طراحی خط. بنابراین، در شرایط عملیاتی متوسط، می توان انتظار داشت که یک نصب روزنه معمولی دارای عدم دقت کلی در محدوده 2 تا 5 درصد AR باشد.

اوریفیس متر معمولی درجه انتقال از دقت بیشتری برخوردار است زیرا می توان آن را در یک آزمایشگاه آزمایش کالیبره کرد و با بخش های لوله تراشیده شده، صاف کننده های جریان، اتصالات دهانه و محفظه های کنترل شده دما ارائه می شود.

https://www.omega.com/en-us/resources/orifice-plate-flow-meter

https://www.thermopedia.com/content/1006/

مقاله قبلی

تفاوت بین فناوری فیلدباس و هارت چیست؟

تفاوت بین فناوری فیلدباس و هارت چیست؟

تفاوت بین فناوری فیلدباس و هارت چیست؟ شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که تفاوت عمده بین فناوری فیلد باس و هارت در چیست. اینجا سعی شده ضمن بررسی کارایی هر تکنولوژی به تفاوت ها و نقاط قوت و ضعف آن بپردازیم. Fieldbus یک پروتکل شبکه کامپیوتری است که برای ارتباط...

تولید و لجستیک صنایع نیازمند به اتوماسیون

تولید و لجستیک صنایع نیازمند به اتوماسیون

اتوماسیون صنعتی و صنایع درگیر اتوماسیون صنعتی در حقیقت به استفاده از سیستم های کنترلی مانند کامپیوتر برای کنترل فرآیندهای صنعتی و ماشین آلات اطلاق می گردد. این سیستم های کنترلی برای افزایش بهره وری، کاهش هزینه ها و بهبود ایمنی و کیفیت استفاده می شود. اتوماسیون را می...

جهت جریان در خط لوله با توجه به دبی متر و اندازه گیری جریان چقدر مهم است؟

جهت جریان در خط لوله با توجه به دبی متر و اندازه گیری جریان چقدر مهم است؟

اهمیت جهت جریان در خط لوله با توجه به دبی متر و اندازه گیری جریان جهت جریان در یک خط لوله زمانی که صحبت از دبی متر و اندازه گیری جریان می شود بسیار مهم است. اهمیت جهت جریان در خط لوله با توجه به دبی متر و اندازه گیری جریان به حدی است که می تواند بر دقت اندازه گیری ها...

نزدیک به شما

ارتباط آسان و مستمر با مشتریان هدف ماست

تلفن

09151211239 مهندس رضا تاج

ایمیل

واتساپ

واتساپ

اینستاگرام

اینستاگرام

× در واتساپ در ارتباط باشید