چرا کنترل کار اهمیت دارد؟ چهار دلیل کلیدی برای دیجیتالی شدن

نویسنده مارک بریس – دلایل زیادی برای اهمیت کنترل ایمن کار (CoW) وجود دارد، به ویژه در صنایعی که ممکن است در ظاهر امر به اندازه مواد شیمیایی پرخطر، نفت و گاز و مواد معدنی خطرناک نباشند. البته به دلیل رویدادن چندین فاجعه که منجر به توجه نهادهای نظارتی شده و به جهت جلوگیری از بروز حوادث بعدی تمرکز بر روی شیوه های کار ایمن  افزایش داده شده است. در اینجا چهار دلیل کلیدی برای دیجیتالی شدن و دلایل عمده برای اهمیت کنترل کار برشمرده شده است.

حالا، کنترل کار چیست و چرا اهمیت دارد؟

چهار دلیل اصلی می توان برای این امر برشمرد، اما در ابتدا، بیایید ببینیم که واقعاً کنترل کار چیست.

کنترل کار در واقع از سه ویژگی اصلی تشکیل شده است:

– یک ارزیابی خطر قوی از کار انجام شده برای تعریف خطرات مربوط به خود کار، ابزارهای مورد استفاده و شرایطی که کار تحت آن انجام خواهد شد.

–  یک مجوز کار، که در حقیقت سندی است که با جزئیات کار و اقدامات ایمنی مورد نیاز، چه در ابتدا و چه در حین کار، که توسط مقامات ذیصلاح صادرگردیده است.

– توانایی متوقف کردن هر گونه قدرت یا نیروی محرکه ای که می تواند کارگران را تحت تأثیر قرار دهد و به آنها صدمه بزند یا بکشد. این جداسازی منبع تغذیه و نیرو گاهی اوقات به عنوان  LOTO  (Lock Out / Tag Out) شناخته می شود.

اغلب معیار چهارمی نیز وجود دارد که برای کنترل کار اعمال می شود، که عبارت است از انتقال اطلاعات به افرادی که کار را انجام می دهند، که می تواند به ویژه با تغییر نیروی کار، مانند تغییر شیفت یا موارد مشابه، مهم باشد.

حال، بیایید به چهار دلیل اصلی اهمیت کنترل ایمن کار (CoW) و اینکه چرا استفاده از سیستم های دیجیتال منطقی است نگاهی بیاندازیم:

1- کار ایمن ( اولین دلیل از چهار دلیل کلیدی برای دیجیتالی شدن )

یکی از دلایل واضح، اما به طور شگفت انگیزی شایع ترین دلیل برای حوادث در تمام صنایع، خطای انسانی است که عمدتاً ناشی از عدم ارزیابی کافی از خطر است. دلیل منطقی این است که اگر می‌دانستیم این خطرات چیست و کاری در مورد آنها انجام می‌دادیم، هیچ حادثه‌ای نداشتیم!

جالب است که با گذشت زمان، دلیل وقوع تصادفات واقعاً تغییر نکرده است. سه دلیل اصلی برای تلفات تقریباً همیشه عبارتند از:

– خطای انسانی

– لیز خوردن، زمین خوردن و افتادن

– حوادث ناشی از حرکت تجهیزات و/یا وسایل نقلیه

2- تشخیص و کنترل آسان تر است

اینها به طور کلی حدود 30٪ از هر مطالعه را تشکیل می دهند و در واقع، اینها واقعاً مربوط به صنعت پرخطر نیستند. در واقع، اغلب اتفاق می‌افتد که بشریت پتانسیل حادثه بزرگ را تشخیص می‌دهد. همه ما می دانیم که از جرقه ها دوری کنیم و از تجهیزات ایمنی خاصی استفاده کنیم تا از آسیب به چشم جلوگیری شود و بطری های گاز را از منابع مستقیم گرما و نور خورشید دور نگه داریم، اما گاهی بسته به جایی که جوش انجام می شود، اغلب به یک ژنراتور نیاز است. در نهایت همان چیز از طریق بخارات و گازهای متساعد شده، گرمای بیش از حد، خشک شدن و غیره باعث بروز حادثه می شود.

سیستم RAP 4  برای کمک به این امر طراحی شده است و ارزیابی ریسک را محکم در قلب فرآیند تنظیم کار قرار می دهد تا عوامل متفرقه را آسان تر شناسایی و کنترل کند.

3- کار موثر

مطمئناً همه این موارد ایمنی زمان می برد. چرا ما نمی‌توانیم فقط کارمان را بکنیم؟ من اغلب در شبکه‌های اجتماعی با تصاویری مواجه می‌شوم که افرادی در حال نصب سقف‌های جدیدی بر روی خانه‌هایشان هستند و پرچم بزرگی که با افتخار در وسط چمن در حیاط جلویی و پشتی آن خانه برافراشته شده است، کارگران در حال کار بدون محافظ سقوط بر روی پشت بام می‌چرخند، بدون هیچ نگاهی به ایمنی.

در اینجا من OSHA را اینطور تعبیر می کنم که “همه حق دارند سر کار بروند و انتظار داشته باشند که در پایان روز به خانه برگردند، بصورت سالم و در یک قطعه.” بله، نپوشیدن لوازم ایمنی و در نظر نگرفتن این که اگر فردی از پشت بام سقوط کند چه اتفاقی می افتد می تواند در زمان صرفه جویی کند، اما هزینه یک زندگی از دست رفته یا خراب شده توسط این سقوط چقدر است؟ ساخت و ساز یکی از بالاترین نرخ های بروز حادثه را در بین محل های کاری داراست و استانداردها بسته به شرکت هایی که کار را انجام می دهند بسیار متفاوت است.

این چه ربطی میتواند به کارایی و بهره وری داشته باشد؟

یک روش کار منسجم و فرهنگی که آن را می پذیرد، منجر به این می شود که همه بدانند چه چیزی لازم است و از انجام آن خوشحال می شوند، زیرا برای ایمنی خودشان است. این پذیرش فرهنگی منجر به حوادث بسیار کمتری می شود و منجر به راندمان عملیاتی بیشتر از آنچه بدون اعمال این قوانین به دست می آمد، می شود. همین شاخصه فرهنگی است که به ایمنی منجر می شود. به همین دلیل است که ما به بچه‌هایمان یاد می‌دهیم که قبل از عبور از خیابان به هر دو طرف نگاه کنند، نه اینکه بگوییم فقط از عرض جاده بدوید زیرا سریع‌تر است.

سیستم‌های دیجیتالی مانند نرم‌افزار RAP 4 Yokogawa  طراحی شده‌اند تا فرآیند روند کار را ارزیابی ریسک کرده، کار را تنظیم  کرده و به اینکه می‌توان آن را تا حد امکان با خیال راحت انجام داد اطمینان خاطر ایجاد نماید، که با استفاده از بهترین فرآیندهای پیاده سازی کاری صورت پذیرفته و برای آسان‌تر کردن و شهودی کردن سیستم طراحی شده است. به این معنی که همه بتوانند در ایجاد محیط کار ایمن و کارآمد مشارکت داشته باشند.

4- کار سازگار

کار سازگار یا مطابق به معنای کاری است که می تواند مطابق با استانداردها و قوانینی باشد که ممکن است در سطح تجارت، شرکت، ملی یا بین المللی تنظیم شود. و البته، مشکل بزرگ استانداردها این است که مدام در حال تغییر هستند! این تغییرات به این معنی است که فرم‌های کاغذی که دو هفته پیش چاپ شده‌اند، ناگهان منسوخ شده‌اند و باید در میدانی که دائماً در حال حرکت و مطابقت است، دوباره نوشته شوند.

این یکی از حوزه‌هایی است که سیستم‌های دیجیتالی مانند RAP  دارای مزیت بزرگی هستند، زیرا به‌روز نگه‌داشتن آنها بسیار آسان‌تر است تا اطمینان حاصل شود که کسب‌وکارها همیشه با آخرین دستورالعمل‌ها مطابقت دارند. به عنوان مثال می توان به تغییرات اظهارنامه برای انواع خاصی از کار یا اطمینان از اینکه همیشه قبل از انجام فعالیت ها به امضاهای خاصی نیاز است، اشاره کرد. باز هم، لازم نیست اینها امضاهای انجام شده در صنعت با خطر بالا باشند. به عنوان مثال، مدیر ساختمان همیشه باید قبل از اینکه کسی برای انجام کار روی پشت بام برود امضا کند تا بداند شخصی آنجاست و اگر بعد از یک دوره مشخص پایین نیامد، می‌توان بلافاصله موضوع را بررسی کرد.

از کار ایمن افراد و تجهیزات اطمینان حاصل کنید

اغلب اتفاق می افتد که انطباق به عنوان یک چیز بد تلقی می شود، اما تمام هدف ارگان هایی مانند OSHA، HSE، ISO، ASME و موارد مشابه این است که استانداردهایی را تنظیم کنند که تضمین کند دستورالعمل های مناسب برای اطمینان از کار ایمن افراد و تجهیزات وجود دارد.

قابلیت مدیریت قوی سیستم RAP 4  به کاربر این امکان را می دهد که قوانین مورد نیاز خود را برای حفظ انطباق کنترل کند و بتواند به راحتی موارد را با تغییر قوانین تنظیم کند. این قابلیت به این معنی است که برنامه‌نویسی سفارشی غیرضروری مورد نیاز نیست و سیستم‌ها را می‌توان به‌سرعت و مهمتر از همه، به‌صورت محلی به‌روز نگه داشت.

کار هوشمندتر

منظور من از هوشمندتر کار کردن این نیست که سیستم های کامپیوتری هوشمندتر از کاغذ هستند. اغلب اینطور نیستند، و نرم افزار چیزی نیست جز فرم های دیجیتالی شده، که در عین کارآمدتر کردن کارها، واقعاً روش کار را تغییر نمی دهند، جز اینکه شاید ما را سریعتر و کارآمدتر به یک حادثه برساند!

معنای واقعی کار هوشمندانه در دلیل دیجیتالی شدن، داشتن توانایی به دست آوردن آسان یادگیری جدید و به کارگیری آن به نفع شیوه های کاری آینده است. چند بار همه ما به یک راه حل رسیده ایم و فکر می کنیم “که کار کرد، باید به یاد داشته باشم که دفعه بعد آن را انجام دهم”؟………. و سپس فراموش می کنیم و 6 ماه بعد در نیمه راه انجام کار را می گذرانیم تا به یاد بیاوریم که قبلاً راه بهتری برای انجام آن پیدا کرده بودیم.

مزایای قابل ملاحظه دیجیتالی شدن

توانایی دریافت مشاهدات و یا پیشنهادات برای بهبود در طول فرآیند کار و از طریق هر فرآیند حسابرسی که ممکن است در کنار آنها اجرا شود، می تواند مزایای زیادی به همراه داشته باشد. سیستم‌های دیجیتال می‌توانند این آموخته‌ها را جمع‌آوری کنند و آن‌ها را بسیار قابل مشاهده‌تر کنند، به طوری که بتوان آن‌ها را به‌راحتی برای استفاده خودکار برای آینده ترکیب کرد. این یادگیری‌ها را می‌توان با اجازه دادن به اشتراک‌گذاری آنها در چندین سایت در صورت لزوم، افزایش داد و منجر به کار هوشمندتر و ایمن‌تر برای همه شد زیرا با این روش بهترین راهکارها می‌توانند به راحتی منتشر شوند.

با در نظر گرفتن این موضوع، مطمئناً منطقی است که از سیستم‌هایی استفاده کنیم که برای کمک به کسب‌وکارها برای حفظ و بهبود استانداردهای ایمنی به طور مداوم طراحی شده‌اند و اطمینان حاصل کنند که شیوه‌های کاری به اندازه کافی کنترل می‌شوند تا خطری که هم برای نیروی کار و هم برای خود کسب‌وکار وجود دارد کاهش یابد.  از منظر تاریخی این ممکن است کار دشواری باشد، یک فرآیند با کاغذبازی زیاد و وقت گیر با منفعت و بازخورد واقعی اندک، و به همین دلیل است که در بسیاری از صنایع تمایلی به استقبال از مزایای کنترل کار وجود ندارد. اما توصیه شرکت معتبر یوکوگاوا با بیش از 25 سال تجربه در این زمینه و کمک به مشتریان در سراسر جهان برای بهبود مستمر فرهنگ ایمنی استفاده از نرم افزار کنترل دیجیتال RAP4 است. شرکت یوکوگاوا مدعی است که از طریق این نرم افزار به شما کمک کند تا محل کار شما کارآمدتر، سازگار و ایمن تر گردد و مکانی هوشمندانه تر برای حضور داشتن در آنجا خواهد بود.

دایرة المعارف اتوماسیون صنعتی و ابزاردقیق مجموعه واژه ها و اصطلاحات تخصصی

دایرة المعارف اتوماسیون صنعتی و ابزاردقیق مجموعه واژه ها و اصطلاحات تخصصی

دایرة المعارف اتوماسیون صنعتی و ابزاردقیق مجموعه واژه ها و اصطلاحات تخصصی واژه ها و اصطلاحات تخصصی در ابزاردقیق و اتوماسیون Accuracy (دقت): درجه انطباق اندازه گیری یک ابزار با مقدار واقعی کمیت مورد اندازه گیری. Accuracy Class (کلاس دقت): یک سیستم طبقه بندی که میزان...

موضوعات رایجی که تکنسین‌های ابزاردقیق در آنها مشغول به کار هستند

موضوعات رایجی که تکنسین‌های ابزاردقیق در آنها مشغول به کار هستند

موضوعات رایجی که تکنسین‌های ابزاردقیق در آنها مشغول به کار هستند عبارتند از: در این مقاله سعی می گردد تا خلاصه ای از فعالیت های ابزاردقیق را برای علاقه مندان به این رشته را فراهم آوریم. تکنسین‌های ابزاردقیق در موضوعات گسترده‌ای مرتبط با سازوکاری صنعتی و سیستم‌های...

مراحل جامع رفع مشکلات مختلف سیستم‌های ابزاردقیق

مراحل جامع رفع مشکلات مختلف سیستم‌های ابزاردقیق

مراحل جامعی برای رفع مشکلات مختلف سیستم‌های ابزاردقیق را آورده‌ام: 1. شناسایی مشکل: ابتدا سعی نمایید مشکلی را که با آن روبه رو هستید را با شفافیت هرچه تمامتر تعریف کنید. این مشکلات می توانند شامل خواندن‌های نادرست، نقص در عملکرد نمایشگر یا خطاهای ارتباطی باشد. 2....

نزدیک به شما

ارتباط آسان و مستمر با مشتریان هدف ماست

تلفن

09151211239 مهندس رضا تاج

ایمیل

واتساپ

واتساپ

اینستاگرام

اینستاگرام

× در واتساپ در ارتباط باشید