چرا کالیبراسیون ابزار اندازه گیری شما مهم است؟

 15 ژوئن 2020

کیفیت محصولات به شدت با کیفیت اندازه گیری ها مرتبط است. تقریباً در تمام فرآیندهای تولید، اندازه گیری دقیق تأثیر مستقیمی بر کیفیت محصول و ایمنی دارد. بسیاری از سازمان ها ابزارهای میدانی خود را کالیبره کرده اند، اما اغلب دلیل دقیق آن را نمی دانند. باید توجه داشت که هدف اصلی دریافت گواهی برای ممیزی نیست. اما، پس چرا کالیبراسیون مهم است؟ و مشکلات رایج کاربران نهایی چیست؟ در این مقاله، مهندس خدمات Gerrie van Kessel نکات و ترفندهایی را بر اساس تجربه کاری 28 ساله خود یافته است را به اشتراک می گذارد.

مهندس خدمات برای 28 سال: “هیچ روز کاری یکسان نیست”

کالیبراسیون 1

مهندس سرویس گری ون کسل

سپتامبر 2020، زمان 28 ساله شدن خدمت گری برای یوکوگاوا به عنوان مهندس خدمات بود. وقتی صحبت از کالیبراسیون و کار تعمیر و نگهداری در صنعت فرآیند می شود، او قطعا در این زمینه متخصص است. اگر می پرسید او چه چیزی را در شغلش دوست دارد؟ ” این بسیار متنوع است! من همیشه می گویم: هیچ روز کاری یکسان نیست. جری توضیح می‌دهد که وقتی صبح خانه را ترک می‌کنم، نمی‌دانم روز چگونه به پایان می‌رسد.”

Gerrie به طور منظم کالیبراسیون و کار تعمیر و نگهداری را برای کاربران نهایی در صنعت فرآیند انجام می دهد. «یک روز دارم روی pH و رسانایی کار می‌کنم، روز بعد برای دستگاه‌های اکسیژن‌گر زیرکونیا سوار ماشین می‌شوم و بعد ناگهان دوباره برای فشارسنج و دبی‌متر در جاده هستم . البته جمع‌آوری داده و تحلیلگرهای پیشرفته ( TDLS و کروماتوگرافی گازی ) را نیز فراموش نکنید . فعالیت های کاری متنوع در واقع. علاوه بر این، گری از تماس روزانه با مشتریان مختلف لذت می برد.“هر روز با مشتریان مختلفی ملاقات می کنم و اغلب با مشتریان مشابهی نیز روبرو می شوم. علاوه بر مکالمات مربوط به کار، ما اغلب چت های خصوصی لذت بخشی نیز داریم. من همچنین از آزادی در کارم، همراه با مسئولیت های بزرگی که به همراه دارد، حس قدرشناسی دارم».

 

چرا کالیبراسیون ابزارهای اندازه گیری شما مهم است؟

بسیاری از شرکت ها ابزارهای اندازه گیری خود را کالیبره کرده اند، اما اغلب دلیل آن را نمی دانند. کالیبراسیون بسیار مهم است زیرا کاربران نهایی مایلند بدانند که آیا تجهیزات حیاتی مطابق با مشخصات دقیق است یا خیر. با افزایش دقت از هزینه های عدم موفقیت (به دلیل محصولات رد شده)، اندازه گیری مجدد و مشکلات ایمنی بهتر می توان جلوگیری کرد.

انحرافات احتمالی اندازه گیری را می توان زمانی تعیین کرد که ابزار اندازه گیری به طور منظم کالیبره شوند. بدون شک، اطمینان از دقیق بودن اندازه گیری ها مهم است. هیچ صنعت خاصی وجود ندارد که در آن کالیبراسیون اهمیت ویژه ای داشته باشد، زیرا کالیبراسیون در هر شاخه ضروری است. به عنوان مثال، من یک روز از یک کارخانه شکلات سازی به نیروگاه برق در Borselle سفر می کنم. سپس ناگهان در پالایشگاه نفت در روتردام یا داروسازان در لیدن هستم، جایی که آنها داروهای ضروری را می سازند. ما همچنین کالیبراسیون هایی را برای شرکت های آب (آب آشامیدنی، فاضلاب) و صنعت برق انجام می دهیم، بنابراین هر روز کار من می تواند در یک صنعت متفاوت باشد. Yokogawa برای بسیاری از مشتریان از صنایع مختلف کالیبره می کند.گری می‌گوید: «به لطف دانش و تجربه‌مان، ما همیشه به ارزش درستی دست می‌یابیم.

مشکلات رایج کاربران نهایی

بزرگترین چالش گری در حل خرابی های کارخانه و خطاهای اندازه گیری نهفته است. تعمیر و نگهداری پیشگیرانه ضروری است، اما حل خرابی های سیستم و خطاهای اندازه گیری اغلب چالش برانگیزتر است. Gerrie دو مثال برای نشان دادن اهمیت کالیبراسیون و مسائل رایجی که اغلب توسط کاربران نهایی نادیده گرفته می شود، به اشتراک می گذارد.

دام یا تله شماره 1: اندازه گیری مقادیر pH در دماهای مختلف

وقتی نوبت به اندازه‌گیری pH می‌رسد، Gerri اغلب متوجه می‌شود که آنها از نتایج آزمایشگاهی دارای انحرف یا تفاوت هستند. او تفاوت زیادی در اندازه گیری بین نتایج آزمایشگاهی و نتایج فرآیند pH متر (یا رسانایی سنج) ما می بیند. ” این اغلب به این دلیل است که PH در یک دما اندازه گیری نمی شود. به عنوان مثال، درجه حرارت در فرآیند 80 درجه است. آنها اجازه می دهند نمونه در آزمایشگاه تا 20-25 درجه خنک شود. سپس مقدار pH را در 20-25 درجه اندازه گیری می کنند، در حالی که ما مقدار pH را در 80 درجه در فرآیند اندازه گیری می کنیم. این تفاوت بزرگی است. بسیاری از مشتریان فکر می کنند که دما جبران شده است. اما اینطور نیست.” گری بیان می کند. دما برای حساسیت الکترود pH (mv/pH) جبران می‌شود، اما هیچ جبران استانداردی برای مقدار pH در دمای فرآیند وجود ندارد. نتیجه؟ انحرافات قابل توجه در اندازه گیری ها است. راه حل این است که ضریب دمایی محیط را محاسبه کرده و سپس وارد ترنسمیتر شود. من اخیراً این کار را در یک سایت مشتری در Delfzijl انجام دادم. آنها همچنین انحرافات زیادی در اندازه گیری های خود داشتند که می تواند دارای تفاوت زیادی (> 1.5 pH) باشد. مشتریان اغلب این را در نظر نمی گیرند.

دام 2: فقط کالیبره شدن فلومترها

کالیبراسیون 2امروزه، یوکوگاوا بسیاری از کالیبراسیون ها را برای اندازه گیری های جریان یا فلومتر ها انجام می دهد. اما، در بیشتر مواقع مقدار جریان اندازه گیری شده در سیستم با فشار و دما همراه می شود. اغلب مشتریان فقط فلومترهای خود را کالیبره می کنند، اما اگر فشارسنج و دماسنج نیز کالیبره نشده باشد، مشتریان کل حلقه را کالیبره نکرده اند. در این مورد، آنها فقط فلومترهای کالیبره شده دارند و این می تواند منجر به عواقب مهمی شود. “در اندازه گیری گاز یا بخار، یک انحراف کوچک در اندازه گیری فشار می تواند منجر به انحراف بزرگ در اندازه گیری جریان شود. اکثر فلومترها حجم را اندازه گیری می کنند. با این وجود، اگر کاربران نهایی بخواهند به سمت جرم بروند، جریان حجمی باید با استفاده از ترانسمیترهای فشار و دما محاسبه یا جبران شود. که هنوز اغلب نادیده گرفته می شود» گری توضیح می دهد. به همین دلیل مهم است که فرستنده های فشار و دما را نیز کالیبره کنید.

“راضی نیستم تا زمانی که مشتری نیز راضی باشد”

Yokogawa خدمات کالیبراسیون را برای بسیاری از مشتریان از صنایع مختلف انجام می دهد. به لطف دانش و تجربه، کارشناسان خدمات بهینه سازی فرآیند را تا حد استاندارد مورد نیاز تضمین می کنند. “کار من راه حل محور است و رضایت مشتری در اولویت است. من راضی نیستم تا زمانی که در پایان روز کاری خود از دروازه سایت مشتری خارج شوم و بدانم مشتری نیز راضی است.» Gerrie می گوید.

اطلاعات بیشتر یا سوال؟

با کالیبره کردن سالانه ابزار دقیق، می توانید عیوب را در مراحل اولیه تشخیص دهید و عمر ابزار را افزایش دهید.

شرکت احیاگران ابزاردقیق تاج نیز مفتخر است که با داشتن کادر فنی مجرب، دانش فنی و خط تست و کالیبراسیون ارائه دهنده خدمات تست، تعمیر و کالیبراسیون باشد.

منبع: وبلاگ سایت یوکوگاوا

ترجمه: عطاریان در شرکت احیاگران ابزاردقیق تاج

دایرة المعارف اتوماسیون صنعتی و ابزاردقیق مجموعه واژه ها و اصطلاحات تخصصی

دایرة المعارف اتوماسیون صنعتی و ابزاردقیق مجموعه واژه ها و اصطلاحات تخصصی

دایرة المعارف اتوماسیون صنعتی و ابزاردقیق مجموعه واژه ها و اصطلاحات تخصصی واژه ها و اصطلاحات تخصصی در ابزاردقیق و اتوماسیون Accuracy (دقت): درجه انطباق اندازه گیری یک ابزار با مقدار واقعی کمیت مورد اندازه گیری. Accuracy Class (کلاس دقت): یک سیستم طبقه بندی که میزان...

موضوعات رایجی که تکنسین‌های ابزاردقیق در آنها مشغول به کار هستند

موضوعات رایجی که تکنسین‌های ابزاردقیق در آنها مشغول به کار هستند

موضوعات رایجی که تکنسین‌های ابزاردقیق در آنها مشغول به کار هستند عبارتند از: در این مقاله سعی می گردد تا خلاصه ای از فعالیت های ابزاردقیق را برای علاقه مندان به این رشته را فراهم آوریم. تکنسین‌های ابزاردقیق در موضوعات گسترده‌ای مرتبط با سازوکاری صنعتی و سیستم‌های...

مراحل جامع رفع مشکلات مختلف سیستم‌های ابزاردقیق

مراحل جامع رفع مشکلات مختلف سیستم‌های ابزاردقیق

مراحل جامعی برای رفع مشکلات مختلف سیستم‌های ابزاردقیق را آورده‌ام: 1. شناسایی مشکل: ابتدا سعی نمایید مشکلی را که با آن روبه رو هستید را با شفافیت هرچه تمامتر تعریف کنید. این مشکلات می توانند شامل خواندن‌های نادرست، نقص در عملکرد نمایشگر یا خطاهای ارتباطی باشد. 2....

نزدیک به شما

ارتباط آسان و مستمر با مشتریان هدف ماست

تلفن

09151211239 مهندس رضا تاج

ایمیل

واتساپ

واتساپ

اینستاگرام

اینستاگرام

× در واتساپ در ارتباط باشید