سنجش مستقیم جریان جرمی: کوریولیس فلومتر در مقابل جریان سنج جرمی حرارتی

نوشته  در مورد تفاوت فلومتر کوریولیس و ترمال متر –  در پیج کنتورهای گاز طبیعی و کنتور آب ، فلومتر گاز طبیعی حرارتی سیج – https://www.lincenergysystems.com/blog/direct-mass-flow-meter-coriolis-thermal-mass-flow-meters/ – موضوع: تفاوت فلومتر کوریولیس و ترمال متر
 
ما در مورد مترهایی که مستقیماً جریان جرمی را اندازه گیری می کنند، در سری مقاله های ادامه دار خود در مورد جریان سنج های گاز، به طور خاص Coriolis در مقایسه با فلومتر جرمی حرارتی بحث می کنیم.

فلومترهای جرمی مستقیم / کوریولیس فلومتر

در این پست ما به انواع دبی سنج گاز طبیعی ، اشاره می کنیم که جریان گاز به صورت دبی جرمی از مترهای حجمی، سرعت سنج ها و مترهای استنتاجی محاسبه می شود. یک فلومتر جرمی به طور مستقیم جرم گاز عبوری از کنتور را اندازه گیری می کند، بنابراین هیچ محاسباتی و تجهیزات اضافی مانند دستگاه های فشار و دما برای تعیین دبی جرمی مورد نیاز نیست.

دو متر جریان جرمی مستقیم وجود دارد که در هنگام اندازه گیری گاز قابل بحث است.

  1. دبی سنج کوریولیس
  2. دبی سنج جرمی حرارتی

آیا به دبی سنج گاز نیاز دارید؟

کوریولیس

فلومترهای کوریولیس یک اندازه گیری جریان جرم مستقیم را بر اساس نیروی انحراف سیال در حال حرکت از طریق یک لوله ارتعاشی ارائه می دهند. نیازی به جبران دما، فشار و چگالی نیست.

مزایا

این کنتورها بسیار دقیق، بسیار قابل اعتماد با قابلیت های چرخش بالا، و تحت تاثیر مشخصات جریان، حتی تا نرخ جریان بسیار پایین قرار نمی گیرند. آنها می توانند مخلوطی از گازها، گازهای ناشناخته و سیالاتی را که بین حالت های گاز-مایع حرکت می کنند اندازه گیری کنند. کنتورها انتقال حضانت تایید شده است. پس از نصب، فلومترهای کوریولیس به تعمیر و نگهداری کمی نیاز دارند زیرا هیچ قطعه متحرکی وجود ندارد. در حالی که از لحاظ تاریخی، فلومترهای کوریولیس بیشتر برای خطوط کوچکتر (4 اینچی و کمتر) استفاده می شد، گام های مهمی از سوی سازندگانی که هم اکنون فلومترهایی را برای خطوط 6 اینچی و بالاتر ارائه می دهند، صورت گرفته است.

معایب

خرید و نصب کنتورهای کوریولیس هزینه بر است، اگرچه هزینه مالکیت آنها در طول عمرشان کم است. در سایزهای خطوط بزرگتر، معمولاً بالای 4 اینچ، هزینه ها گران می شود. در حالی که آنها برای مایعات بسیار دقیق هستند، اندازه گیری جریان گاز به دلیل چگالی کم آنها می تواند چالش برانگیز باشد. ممکن است در کاربردهای جریان کم، فشار کم یا جاهایی که افت فشار در سراسر کنتور وجود دارد نامناسب باشد.

فلومتر جرمی حرارتی / ترمال متر

فروشگاه –> مس 65F پرولاین اندرس هاوزر

فلومترهای جرمی حرارتی جریان جرمی را بر اساس انتقال حرارت از یک عنصر گرم شده اندازه گیری می کنند. دستگاه گرما را به جریان گاز منتقل می کند و سرعت پراکندگی گرما را اندازه می گیرد و این مقدار متناسب با جریان جرمی است. همانند کوریولیس متر ها برای اندازه گیری جریان جرمی خود به اصلاح فشار و دما اضافی نیازی ندارند. دبی-جرم سنج های حرارتی دقت و تکرار پذیری قابل قبولی را داشته و نسبتا نصب راحتی دارند.

برای دستیابی به یک پروفیل جریان کاملاً مناسب با اندازه‌گیری جریان جرم حرارتی، یک جریان مستقیم خوب در بالادست و پایین دست مورد نیاز است. به عنوان یک قاعده کلی، یک فاصله مستقیم از 20 قطر لوله بالادست و ده قطر لوله پایین دست (بسته به اختلالات) مورد نیاز است. برخی از تولیدکنندگان، مانند Sage Metering ، تهویه‌کننده‌های جریان را می‌فروشند تا یک پروفیل جریان یکنواخت ایجاد کنند، زمانی که اجرای مستقیم کافی یک چالش است.

فروشگاه –> فلومتر ترمال مس 65I پرولاین اندرس هاوزر (Proline t-mass 65I)

مزایا

از جمله مزایای دبی سنج جرمی حرارتی این است که در مقایسه با فلومتر کوریولیس هزینه نسبتا پایینی دارند. آنها همچنین حساسیت بسیار خوبی به جریان کم دارند و می توانند گازهایی را که کوریولیس متر نمی تواند اندازه گیری کنند زیرا چگالی گاز می تواند خیلی کم باشد. برخی از کاربردهای فلومترهای جرمی حرارتی عبارتند از: اندازه‌گیری جریان گاز انباشته، نظارت بر نشت و انتشار. از آنجایی که کنتورها به سبک درج در دسترس هستند، کنتور می‌تواند لوله‌ها یا کانال‌های سایز بزرگ را که با استفاده از چند متر برای کنتورهای کوریولیس مقرون به صرفه است، کنترل کند.

معایب

البته، دبی سنج جرمی حرارتی به اندازه دستگاه کوریولیس دقیق نیست، اگرچه برخی، مانند سنج سیج، می توانند به دقت +/- 0.5٪ از Full Scale +/- 1٪ از خواندن دست یابند. متر برای انتقال گاز به خریدار تایید نشده است و همچنین نمی تواند جریان بخار را اندازه گیری کند. در نهایت، کاربر باید ترکیب گاز را برای اندازه گیری گاز بداند.

 

 

دایرة المعارف اتوماسیون صنعتی و ابزاردقیق مجموعه واژه ها و اصطلاحات تخصصی

دایرة المعارف اتوماسیون صنعتی و ابزاردقیق مجموعه واژه ها و اصطلاحات تخصصی

دایرة المعارف اتوماسیون صنعتی و ابزاردقیق مجموعه واژه ها و اصطلاحات تخصصی واژه ها و اصطلاحات تخصصی در ابزاردقیق و اتوماسیون Accuracy (دقت): درجه انطباق اندازه گیری یک ابزار با مقدار واقعی کمیت مورد اندازه گیری. Accuracy Class (کلاس دقت): یک سیستم طبقه بندی که میزان...

موضوعات رایجی که تکنسین‌های ابزاردقیق در آنها مشغول به کار هستند

موضوعات رایجی که تکنسین‌های ابزاردقیق در آنها مشغول به کار هستند

موضوعات رایجی که تکنسین‌های ابزاردقیق در آنها مشغول به کار هستند عبارتند از: در این مقاله سعی می گردد تا خلاصه ای از فعالیت های ابزاردقیق را برای علاقه مندان به این رشته را فراهم آوریم. تکنسین‌های ابزاردقیق در موضوعات گسترده‌ای مرتبط با سازوکاری صنعتی و سیستم‌های...

مراحل جامع رفع مشکلات مختلف سیستم‌های ابزاردقیق

مراحل جامع رفع مشکلات مختلف سیستم‌های ابزاردقیق

مراحل جامعی برای رفع مشکلات مختلف سیستم‌های ابزاردقیق را آورده‌ام: 1. شناسایی مشکل: ابتدا سعی نمایید مشکلی را که با آن روبه رو هستید را با شفافیت هرچه تمامتر تعریف کنید. این مشکلات می توانند شامل خواندن‌های نادرست، نقص در عملکرد نمایشگر یا خطاهای ارتباطی باشد. 2....

نزدیک به شما

ارتباط آسان و مستمر با مشتریان هدف ماست

تلفن

09151211239 مهندس رضا تاج

ایمیل

واتساپ

واتساپ

اینستاگرام

اینستاگرام

× در واتساپ در ارتباط باشید