فلومتر چیست؟

فلومتر ، دبی سنج یا جریان سنج وسیله ای است که برای اندازه گیری سرعت جریان خطی ، غیرخطی ، جرم یا حجم یک مایع یا گاز استفاده می شود و حجم مواد عبوری را نسبت به زمان اندازه گیری می کند . معمولا در پالایشگاه ها، آزمایشگاه ها، خط های تولید ، تجهیزات نظامی و سیستم های لوله کشی و انتقال مورد استفاده قرار می گیرد. در بیشتر صنایع از جمله صنایع نفت و پتروشیمی و … دانستن مقدار دقیق جریان عبوری سیالی مانند گاز و یا نفت با توجه به ملاحظات فنی و اقتصادی بسیار حائز اهمیت است و توجه به این نکته که میزان کل جریان که معرف مقدار مواد مصرفی می باشد در بسیاری موارد نظیر پروسه های صنعتی کاربرد اقتصادی و معادل قیمت خرید و یا فروش ماده مورد نظر است. همچنین اندازه گیری دقیق جریان به دلیل ملاحظات مالی در فروش وخرید حجم مشخصی از ماده و کالا مانند موادی که با کنتور اندازه گیری می شود و تبادلات نفتی و … اهمیت ویژه ای دارد.

 به عنوان مثال، زمانی که سرعت جریان یک سیال توسط دستگاه فلومتر گزارش می شود، طبیعتاً اپراتور و سایر ناظرین سیستم از چگالی ماده و جرم مولکولی آن اطلاع دارند. این اطلاعات به آنها کمک می‌کند که حجم ماده مصرفی در سیستم را اندازه گیری کنند. از آنجایی که میزان ورودی و خروجی یک سیستم باید مشخص باشد تا بازدهی و عملکرد فرآیند بررسی شود، استفاده از جریان سنج می‌تواند در بسیاری از فرایندها از جمله تامین مواد اولیه و فروش مواد خروجی نقش داشته باشد ، کارشناسان پس از اندازه گیری دما مهمترین کمیت اندازه گیری در صنایع را فلو یا جریان سیال می دانند.

انتخاب فلومتر مناسب برای هر کاربرد نیاز به دانش کلی نسبت به روشهای گوناگون فلومتری و در نظر داشتن پارامترهای اصلی اندازه گیری از قبیل دقت،قیمت تمام شده،هزینه های تعمیرات و کالیبراسیون، سازگاری عملکرد فلومتر با شرایط پروسه تولید و…می باشد.

فلومتر اندرس هوزر

نحوه عملکرد فلومتر

بطور کلی فلومتر از سه بخش تشکیل شده است. یک بخش آن مخصوص اندازه گیری، یک بخش آن مخصوص تبدیل و یک بخش آن مخصوص گزارش و انتقال نتایج است. بخش اولیه یا همان بخش اندازه گیری شامل ابزارهای مختلفی مانند اوریفیس است. اوریفیس با ایجاد تفاضل شدت جریان در دو طرف لوله مشخص می کند که سرعت جریان در هرکدام به چه صورت است. این دستگاه به صورت مکانیکی عمل می کند و دارای یک دیافراگم است که در اثر تغییرات سرعت جریان تغییر میکند.

در بخش دوم فلومتر یک ابزار تبدیل یا همان ترانسدیوسر استفاده شده است. زمانی که تغییرات سرعت جریان یا تغییرات شدت جریان باعث تغییر در دیافراگم دستگاه اولیه می شود، این حرکت مکانیکی به کمک ترانسدیوسر باعث ایجاد یک میدان الکتریکی می شود. میدان الکتریکی برای به دست آوردن نتایج و گزارش آنها به صورت دیجیتالی بسیار مهم است. بنابراین ترانسدیوسر نتایج را به داده های دیجیتالی تبدیل می کند و در نهایت به ترانسمیتر وارد میشود. ترانسمیتر وظیفه گزارش سرعت جریان نهایی و انتقال آن به اتاق کنترل یا به اپراتور را برعهده دارد. سوئیچ جریان نیز تقریبا به همین شکل عمل می کند.

 

چرا استفاده از فلومتر اهمیت دارد؟

در یک سیستم تولیدی با دقت بالا و مواد حساس، مسئله ورودی و خروجی اهمیت بسیاری دارد و به طور مستقیم مشخص میکند که فرایند در چه شرایطی انجام می پذیرد و نتیجه نهایی آن چیست. این فاکتورها در انجام یک سیستم نقش دارند، اما در کنار آن نباید از مسئله حجم ورودی و خروجی چشم‌پوشی کنیم و اینجاست که ابزاری به اسم فلومتر ترانسمیتر جریان یا فلو ترانسمیتر به کار گرفته می شود. بنابراین استفاده از جریان سنج می‌تواند به دلایل زیر باشد:

 

 • این ابزار مشخص می‌کند که سرعت جریان در داخل لوله ها به چه صورت است و تنش وارده بسیار به چه شکل است.
 • به کمک این ابزار می توان مشخص کرد که میزان اصطکاک انرژی در داخل و در محل تماس لوله به چه صورت است.
 • به کمک این ابزار و فاکتورهایی مانند چگالی و جرم مولکولی میزان ماده مصرفی در فرآیند مشخص میشود.
 • به کمک این ابزار می توان میزان ماده مورد نیاز برای یک سیستم را مشخص کرد که در خرید آن اهمیت دارد.
 • به کمک این ابزار می توان تاثیر فاکتورهایی مانند فشار و دما در یک سیستم را بررسی کرد.

بنابراین می‌توانیم ادعا کنیم که فلومتر فقط ابزاری برای سنجش جریان در دو نقطه نیست و نتایج نهایی آن می تواند تاثیر مهمی در محاسبات نهایی ما داشته باشد.

 

فاکتورهای مهم در خرید فلومتر

مسئله خرید فلومتر و پرداخت قیمت آن با توجه به میزان استفاده و نحوه عملکرد دستگاه در سیستم اهمیت ویژه‌ای دارد. فلومترها در اندازه گیری و کارایی تفاوت های بسیاری با هم داشته و برای انتخاب فاکتورهای متفاوتی دخیل می باشند و از مواد اولیه متفاوتی برای ساخت آن استفاده شده است. انتخاب یک فلومتر بستگی به نیاز شما و دستگاهی دارد که شما می خواهید فلومتر را بر روی آن نصب کنید. برای مثال فلومترهایی که در فرایندهای صنایع پالایشگاهی استفاده می شود، از فلومترهایی با قابلیت نصب در سیستم های آزمایشگاهی بسیار متفات می باشند. اما به طور کلی در انتخاب این ابزارها باید فاکتور های زیر در نظر گرفته شود:

 • دقت
 • هزینه
 • محدودیت های قانونی
 • دامنه سرعت جریان
 • افت فشار در لوله
 • نیازهای عملیاتی
 • نگهداری
 • طول عمر

 

 

× در واتساپ در ارتباط باشید